MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Politika, Toplum » Avrupa’nın sorunları İstanbul’da masaya yatırıldı
Avrupa’nın sorunları İstanbul’da masaya yatırıldı


İstanbul İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Avrupa Bölgeler Asamblesi toplantılarında, üç gün boyunca katılımcılar Avrupa bölgelerini ve sorunlarını masaya yatırdı.
33 ülke, 270’ten fazla bölgeden 150’ye yakın katılımcının katıldığı Avrupa Bölgeler Asamblesi İstanbul toplantıları sona erdi. İstanbul İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi’nin ev sahipliğinde 19-21 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen Avrupa Bölgeler Asamblesi toplantılarında uluslararası işbirliği, eğitim, gençlik, sosyal politikalar, halk sağlığı ve kültürün sağlığa etkileri ele alındı.

İlk gününde Avrupa Bölgeler ve Romanlar oturumuyla Romanların sorununun tartışıldığı toplantılarda, konuşmacılar Avrupalı Romanların sorunlarına dikkat çekerek, Romanların kendi ülkelerine ait olmalarını hissetmelerinin sorunların çözümünde önemli bir rol oynayacağını belirtti.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Hüsamettin Koçak açılış konuşmalarıyla başlayan Avrupalı Vatandaşlar Forumu’nda katılımcılar, Avrupa’daki entegrasyon süreci ve Türkiye’nin Avrupa’ya katılımında karşılaştığı zorlukları tartıştı.

Yoğun katılımın olduğu forumda Türkiye’nin AB üyesi olmak için kararlılığını vurgulayarak, Türkiye’nin AB’ye girmeye hazır olduğu konusunda görüş bildirdi.
Kültürün sağlık üzerindeki etkilerinin ele alındığı ikinci gün yapılan oturumlarda ise müziğin hastalıkların tedavisindeki katkısı üzerinde duruldu.

Toplantıların en renkli davetlileri ise engelli çocuk ve gençlerden oluşan 30 kişilik bir gruplarıyla konser veren birlikte çıkan Grup Aksak ritim ve Bremen Mızıkacıları oldu. Müzikleri ile tüm katılımcıları coşturan ve kendilerine hayran bırakan grup yaklaşık bir saatlik performanslarıyla müziğin bir tedavi yöntemi olarak ne kadar önemli bir yerde olduğunu kanıtladılar.

21 Eylül Çarşamba günü gerçekleşen oturumlarda Romanlarla ilgili çalışmalar yapılmasını karara bağlayan Avrupa Bölgeler Asamblesi bir sonraki toplantısını Portekiz’in Ponta Delgada, Açores’de yapmak üzere İstanbul toplantılarına son verdi.

CİHAN

📆 21 Eylül 2011 Çarşamba 17:54   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR