MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Manşet » İstanbul’daki kamplarda yaşayan Çeçenler tedirgin
İstanbul’daki kamplarda yaşayan Çeçenler tedirgin


Zeytinburnu’nda üç Çeçen komutanın öldürülmesi, İstanbul’da yaşayan Çeçen vatandaşları da endişeye sevk etti. Kadıköy’deki Çeçen kampında yaşama tutunmaya çalışan insanlar, güvenlik önlemi olmadığı için her gün korkarak uyuduklarını söylüyor.

Çeçen cinayetlerinin artması gözleri İstanbul’daki Çeçen kamplarına çevirdi. Kadıköy’deki Çeçen kampında 185 kişi yaşıyor. Gündüz tanınmamak için kampta yaşayanların çoğu geceleri dışarı çıktıklarını anlatıyor. Derme çatma baraka türü yapıların içinde kalan Çeçenler, hayırsever insanlar ve devlet yetkililerinin yardımları sayesinde geçinmeye çalışıyor. Yardımlar, kampın girişine bırakılıyor ve buradan eşit şekilde ailelere dağıtılıyor. Kampta yaşayanların birçoğu devletin yeterli güvenlik önlemi almadığını düşünüyor. Etrafta güvenlik kamerası ve ya da herhangi bir güvenlik görevlisi de bulunmuyor. Kampta kameraya konuşan insan bulmak çok zor oluyor; çünkü insanların hepsi tanınmaktan ve sonrasında öldürülmekten korkar hale gelmiş. Türk devletine güvendiklerini anlatan bazı Çeçenler de, Türkiye’nin sağlam bir devlet olduğunu ifade ederek, kendilerine daha fazla sahip çıkmasını istedi.

İsmini vermek istemeyen bir Çeçen vatandaş, “Daha önce de öldürülenler olmuştu. Bir sonuç olmadı devlet tarafından. Bu son olaydan sonra da bir sonuç çıkmayacağını düşünüyorum. Türk devleti diğer devletlere göre daha sağlam. Bu tür olaylarda bize daha fazla sahip çıksa iyi olur.” diye konuştu.

Bir başka Çeçen kadın ise, “Biz İstanbul’un en zengin bölgesinde yaşıyoruz ama evde yaşayanların öldürüldüğünü duyuyoruz. Buradaki kapımız da her zaman açık. Günlerimiz de zor geçiyor. Hastanelerde tedavi olamıyoruz. O konuda da zor durumdayız. Devlet hastanesine gitmemizi istiyorlar. Orası da ikametgah istiyor. Korkuyoruz burada. Allah korusun burada herhangi bir şey olmadı şuana kadar ama kapımızda polis yok. Kapı açık bizi bekleyen yok.” ifadelerini kullandı. Kendisinin savaş mağduru olduğunu söyleyen bir başka kadın ise, “Biz savaştan geldik. Biz korkuyoruz. Benim kocamı öldürdüler. Ben hastayım. Niye öldürüyorlar? Neden bizi rahat bırakmıyorlar? Son olan olaylardan sonra biz de korkmaya başladık.” şeklinde konuştu.

 

CİHAN

📆 20 Eylül 2011 Salı 17:04   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR