MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Fenerbahçe, Flaş, Genel, Manşet » KADIKÖY DE HASTA AĞAÇLARA TEDAVİ
KADIKÖY DE HASTA AĞAÇLARA TEDAVİ


Kadıköy Belediyesi, Fenerbahçe Parkı’nda bulunan ve mantar hastalığına yakalanan biri 500 diğeri 200 yaşındaki iki sakız ağacını özel bir yöntemle tedavi etti.

Kadıköy Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, Fenerbahçe Parkı’nda kök kısmından yaklaşık 3 metrelik iç dokusu mantar hastalığına yakalandığı için çatlayan ve çürüyen iki sakız ağacını tedaviye aldı. Öncelikle ağaçların çürüyen kısımlarının eğim yükünü azaltmak için budama yapan ekipler, budanan kısımlara ve içi boşalan kısımları poliüretan ve bakır sülfat içerikli macun ile kapladı. Gövde içinde çürüyen kısımları temizleyerek hastalıkları sıyıran ekipler, ağaçlara fungosit ilaçlama yaptılar. Ağaçların hava ile temasını kesmek için tel örgü ve beton ile kapatan ekipler, ağaçların bahar dönemine daha doygun ve güçlü girebilmesi için kök kısmına gübre takviyesi yaptı.

Hasta ağaçlara yapılan tedavi işleminin başarıyla tamamlandığını kaydeden Kadıköy Belediyesi Park Bahçeler Müdürü Güleser Orhan, ağaçların da tıpkı insanlar gibi hastalandığını ve tedavi ile iyileştirilebildiğini belirtti. Orhan, şöyle konuştu:

“Fenerbahçe Parkımızdaki yaşlı iki ağacımız dış kabuk altındaki kambium-pholoem dokusunun besin maddelerini sağlayan dokusu mantar hastalığına uğramıştı. Bu bir çeşit kangren yada kansere benzetilebilir. Bu hastalığı yaptığımız işlemle tedavi edip, ilerlemesini, ağacın tamamını sarmasını önledik. Böylece ağaçların ömrünü uzattık. Bu tür hastalıkları ağaçları tespit edip tedavi işlemi uygulamaya devam edeceğiz. Yaşları çok fazla da olsa hiçbir ağacı gözden çıkaramayız.”

📆 03 Aralık 2009 Perşembe 23:32   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR