MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş, Göztepe, Toplum » Bilim dünyasına Kadıköy’den genç bir beyin Aliye Bihter Günal!
Bilim dünyasına Kadıköy’den genç bir beyin Aliye Bihter Günal!


Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) lise 2. sınıf öğrencileri Aliye Bihter Günal ve Melisa Tokmak’ın “Farklı Balların Optiksel Aktivitelerinin Deneysel Yöntemlerle İncelenmesi” projesi TÜBİTAK tarafından Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Yarışması’nda Türkiye adına yarışmak üzere aday gösterildi.
Kadıköy Göztepe’de oturan Aliye Bihter Günal Tübitak proje yarışmasında Türkiye  1.si olmuş olmuş, Tübitak Avrupa Genç Bilim Adamları Yarışması‏nda ülkemizi temsil edecek.

 

 

Türk Eğitim Vakfı’na (TEV) bağlı TEVİTÖL lise 2. sınıf öğrencileri Aliye Bihter Günal ve Melisa Tokmak bal projeleri ile TÜBİTAK Araştırma Projeleri Yarışması’nda Uygulamalı Fizik dalında aldıkları Türkiye birincilikleri ile Avrupa’nın en prestijli bilim yarışmasına katılma hakkı kazandılar. Aliye ve Melisa, 23. Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecekler.

 

Yarışmaya katılma hakkı kazandıkları proje olan “Farklı Balların Optiksel Aktivitelerinin Deneysel Yöntemlerle İncelenmesi” sayesinde bala katılan şeker artık kolayca tespit edilebilecek.

23. Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Yarışması Geleceğin Bilim Adamlarını Seçiyor

TEVİTÖL lise 2. Sınıf öğrencileri Aliye Bihter Günal ve Melisa Tokmak’ın, fizik öğretmenleri Meral Uğurlu önderliğinde “Farklı Balların Optiksel Aktivitelerinin Deneysel Yöntemlerle İncelenmesi” adlı projeleri TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması’nda uygulamalı fizik dalında Türkiye birincisi seçildi.

Her yıl düzenlenen TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması’nda tüm dallarda birincilik ödülü alan projeler değerlendirilip bunlar içinden seçim yapılarak Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Yarışması’na katılacak projeler belirleniyor.

Avrupanın en prestijli bilim yarışmalarından biri olan Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Yarışması, bu yıl Finlandiya’nın Helsinki şehrinde 23-28 Eylül 2011 tarihleri arası düzenlenecek. 42 ülkenin gençlerinin katıldığı yarışmada birinci seçilecek proje sahibi öğrenciler 7000 euro ödül kazanacaklar.

Yarışmada fizik, kimya ve biyoloji alanında TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması’nda Türkiye birincisi olan projelerden seçilen 3 proje ve 6 öğrenci ülkemizi temsil edecek.

Türkiye, yarışmaya 2002 yılından beri katılıyor ve bu süre içerisinde katılan gençer 9 ödül kazandı.

Sahte Bal ile Gerçek Bal Kolaylıkla Ayırt Edilebilecek

TEVİTÖL lise 2. sınıf öğrencileri Bihter ve Melisa’nın “Farklı Balların Optiksel Aktivitelerinin Deneysel Yöntemlerle İncelenmesi” projeleri bal örneklerinin lazeri döndürme açısını tespit ederek salgı ve nektar balları arasındaki ile doğal ve işlenmiş ballar arasındaki farkı belirlemeyi amaçlıyor.

Melisa ve Bihter’in sahte bal ile saf balı ayırmaya yönelik hazırladıkları projeleri aynı zamanda Türkiye’nin bal haritasını çıkarmayı da hedefliyor. Yaptıkları çalışma ile binlerce dolara mal olan bal incelemelerini çok basit bir mekanizmaya indirilmesini de sağlamış oldular.

TEVİTÖL Türkiye’de üstün yetenekli çocukları okutarak, bilim, teknoloji, sanat, liderlik ve hizmet sektörlerinde ülkemizin sesini dünyaya duyuracak gençler yetiştiriyor. Üstün zekâ ve özel yetenekliler, kendilerine ve çevrelerine katkıda bulunabilmeleri için normal sınıflarda uygulanan programların ötesinde farklılaştırılmış öğrenme yaşantılarına ihtiyaç duyuyorlar. Bu eğitimi layıkıyla veren birkaç okuldan biri olan TEVİTÖL geleceğin liderlerini yetiştirmeyi hedef ediniyor

📆 17 Eylül 2011 Cumartesi 12:08   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR