MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Ekonomi, Flaş, Toplum » Tükoder, kredi kartı borcunuzu kapatın ve kullanmayın!
Tükoder, kredi kartı borcunuzu kapatın ve kullanmayın!


TÜKODER ( Tüketiciyi Koruma Derneği ) Genel Merkez Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre;

 

Değerli Tüketiciler

BDDK ( Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ) tarafından Banka Kartları ve Kredi Kartları ile ilgili yönetmelikte değişiklik yapılarak kredi kartları asgari tutar ödeme oranları artırılmış, ayrıca “bir takvim yılı içinde en fazla 3 defa dönem borcunun yüzde ellisine kadar ödeme yapılan kredi kartlarının limitlerinin dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar artırılamayacağını ve bu kredi kartlarının nakit çekimine kapatılacağı “  belirtilmiştir. Söz konusu değişiklik 17.09.2011 tarihinde uygulanmaya başlayacak olup, bu da milyonlarca kredi kartı kullanıcısının mağdur edilmesi anlamına gelmektedir.

 

Bankalar ;  Bankalar Kanunu’nu ve 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası’nı hiçe sayarak işlem yapmakta, kredi kartı limitlerini keyiflerince ayarlamaktadırlar.  Bankalar Kanunu gereği bankalar kredi verirken İSTİHBARAT yapmak ve buna göre kredi vermek zorunda olup, Kredi Kartı verirken de aynı görevlerini yapmak, kart limitlerini kart talep edenin gelirine göre ayarlamakla yükümlüdürler. Ancak uygulamada bankalar istihbarat yapmadan ve yasada kredi kartı limitinin kart talep edenin gelirinin en fazla 2 ya da 4 katı olabileceği belirtilmesine karşın yasanın emredici hükmünü nazara almadan tüketicilere ödeme güçlerinin kat be kat üzerinde limitler vermektedirler. BDDK Bankaları denetleme görevini yeterince yapmamakta, bu konudaki uyarılarımıza ve şikâyetlerimize de kulağını tıkamaktadır.

 

Tüketiciler bankaların son derece cazip satış yöntemlerine karşı kendilerini koruyamadıkları gibi, TC. Anayasasının 172. Maddesinde “ Devlet tüketicileri koruyucu tedbirleri alır “denilmesine karşın Devlette  bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmemektedir.

 

Tüketiciler Bankalara karşı korunmasız, savunmasız ve teslim olmuş vaziyettedirler. Gelir düzeyinin düşük, ekonomik zorlukların hat safhada olduğu ülkemizde tüketicilerden kredi kartı kullanmamalarını istemek çok ta doğru bir söylem olmamaktadır. Cebinde sıcak para bulunmayan tüketici ister istemez karta yönelmekte, satıcıların ve bankaların reklamları, cazip satış şartları ve özellikle de taksitli kampanyaları nedeniyle de gelirinin kat be kat üzerinde harcama yapmaktadır. Kapitalizmin amacı halkı borçlandırmak, günlük dertleri içinde boğulur hale getirerek sorgulamayan, araştırmayan ve merak dahi etmeyen bireyler yaratmaktır. Ülkemizde yapılmak istenilen tam da budur.

 

Bankaları Denetlemek üzere kurulmuş BDDK. devamlı olarak bankaları memnun, tüketicileri mağdur edecek tedbirler almaktadır. Yapılan son yönetmelik değişikliği ile de zaten ödeme güçlüğü çeken milyonlarca tüketici daha da zor duruma düşecek ve geçmişte yaşanılan kredi kartları facialarına yenileri eklenecektir.

 

Aynı sorunları tekrar yaşamamak için; Devlet ve Hükümet vergi affı vb. isimler altında çıkardığı aflar gibi kredi kartı borçları için de bir af çıkarmalı, faizsiz veya çok düşük faizli krediler vererek tüketicilerin borçlarını ödemelerine imkân sağlamalıdır. Kısa vadede Hükümetin böyle bir yaklaşımı ve düşüncesi olmadığını gözlediğimizden, tüketicilerimize gerekirse düşük faizli tüketici kredileri alarak, ya da aile veya çevreye borçlanarak derhal kredi kartı borçlarını ödemelerini ve mümkünse bundan sonra kredi kartı kullanmamalarını salık veriyoruz.

 

Değerli tüketiciler, Derneğimiz yasalar çerçevesinde sizlerin korunmanız, haklarınızı öğrenmeniz ve kullanabilmeniz için 1990 yılından bu yana mücadele etmektedir. Bu mücadelede sizleri de yanımızda görmek istiyor,  tüketim çılgınlığına son vermek, tüketici haklarının suiistimallerine dur demek ve haksızlıklara karşı hep birlikte elele mücadele etmek üzere derneğimize üye olmanızı bekliyoruz” şeklinde ifade edildi.

Etiketler: , ,
📆 15 Eylül 2011 Perşembe 18:10   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Tükoder, kredi kartı borcunuzu kapatın ve kullanmayın!” için bir cevap

  1. Mustafa Rüstem dedi ki:

    Saçma sapan uygulama duyulsun duyurulsun…

    BDDK ve Bankaların işbirliğiyle yürürlüğe geçirdikleri yeni düzenlemeye ilişkin çok saçma tespitlerim var.

    BDDK Tüketicinin kullanıcının ekonomik durum ve ödeme alışkanlıklarını gözönünde bulundurmadan neyi ve kimi memnun edeceği çok şüpheli bir kararı uygulamaya geçirmiştir. Bu karar ve düzenleme ne kullanıcıyı, ne de bankaları memnun edecek değildir..Herşeyden önce şunun belirtilmesi gerekir ki; bankalar her ne olursa olsun; ödenmeyen ya da geç ödenen alacaklarına yasaların öngördüğü faizi zaten almaktadırlar? Alıyorlarsa bu düzenlemeye neden gidilmiştir.Kendi adıma kredi kartları borçlarımın asgari ödemelerini düzenli olarak yapabiliyor ve bundan kaynaklı bankanın öngördüğü ek ödemeleri zaten yapıyorum. Bu benden ve diğer tüm kullanıcılardan her durumda zaten tahsil ediliyor. Şimdi durum böyleyken yapılmak istenen nedir. Bankanın ya da ilgili kurumun yeni düzenlemesiyle alışılagelmiş ödemelerimizi yapamaz hale geleceğiz. Bunun ardından kredi kartlarımızdan nakit çekim yapamama cezası uygulayacaklar. Arkasından sanki yapılan her türlü aksak ödemenin geri tahsilatı yapılmıyormuş, bu durum sanki bankaları zarara uğratıyormuş gibi birde sicilimize yansıtacaklar. Be vizdansızlar be aklı kıtlar bizlere tanınan asgari ödeme limitlerini ödedikten sonra zaten faizini aldığınız alacaklarınız sebebiyle bizi hangi akla hizmet lekeliyorsunuz. Asgari ödemesi yapılan kartlara ilişkin, asgari ödemelerinizi yapın ama yapsanız bile bunu önünüze her zaman koyacağım diyerek ne kadar saçma sapan bir uygulamaya ön ayak olduğunuzu hala farkedemiyormusunuz. Bu ülkenin aklı başında 1 tane bu işlerden anlayan bu hataları gören bir tane yetkilisi yokmudur. Kredi kartlarının ancak asgari ödemelerini yaparak günü,ayı kurtaran binlerce tüketici var. Bunların büyük bir kısmı bir bankadan çektiği nakitle diğerinin asgarisini öderken zaten bir kısım kayıplara uğruyorlar. bu kayıplar nereye gidiyorlar. yine bankalara tabiiki. Buna itirazımız varmı olabilirmi ? Hayır olamaz.Bankanın izin verdiği ölçülerde asgarilerini de olsa yatırıp çarkları bir şekilde çeviriyoruz. Bunu da yapamayalım istiyorlar. Be aklı kıtlar siz hiç altın yumurtlayan tavuğun hikayesini okumadınızmı…Yaptığınızın bundan farkı nedir. Ev almak için kredi kullanmak istiyorum belli bir kısmına çıkıyor kredi az kısmına tüketici kredisi kullanmak istiyoruz bize diyorlarki sen kredi kartları ödemelerinin hep asgarisini yapıyorsun riskli müşterisin. İyi bir izlenim bırakmamışın bende diyor. Sana ne yapıyormuyum yapıyorum benden bu sebeple para kazanıyormusun? kazanıyorsun. Derdiniz ne dir ?sizin İngilterde ki gibi insanları isyankarmı yapacaksınız. Caresiz kalan insanlar bankalara, mağazalaramı saldırsınlar istiyorsunuz? Bu saçma sapan uygulamaya bir an önce son verilmeli yapılan yanlıştan bir an önce dönülmelidir.Hiç bir ekonomi, bankacılık vs. eğitimi almamış bir vatandaş olarak şahsi tespitlerim bu şekildedir. Delinin biri kuyuya taş atmış kırk akıllı şıkaramamış tamda budur yapılan…Yanlış bir değerlendirme bir yorum yapıyorsam Allahaşkına birileri doğrusunu yazsın öğrenelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR