MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Manşet, Toplum » Gönüllü doktorlardan Somali’ye yardım eli
Gönüllü doktorlardan Somali’ye yardım eli


Kimse Yok Mu Derneği’ne bağlı görev yapan gönüllü doktorlar, acil ihtiyaç bölgelerinde tıbbi yardımlarda bulunmak üzere Somali’ye gitti.

 

Kenya üzerinden aktarmalı olarak Somali’ye gideceği öğrenilen sağlık ekibinin içerisinde 8 doktor ve 1 hemşire bulunurken, konu ile ilgili olarak basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kimse Yok Mu Derneği Acil Operasyonlar Birimi’nde görevli Osman Gözcü, “Bizimle birlikte Somali’de çalışan, Somalili doktorlar ve hemşirelerde var. Ekipte 3 bayan, 6 erkek görevli var. Sadece Tıbbi çalışmalarımız olmayacak. Bölgede gıda ve acil yardım için gerekli çalışmalar devam etmekle birlikte, bizde orada sağlık
çalışmalarında bulunacağız. Şuan Somali’ye giden 4. ekibiz. 48 kişi oldu derneğimiz tarafından Somali’ye yardım amaçlı giden arkadaşlarımız. Bu ekipler, iki haftada bir değişiyorlar. Bir ekibimiz gelince, diğer ekibimizle değiştiriyoruz. Bölgeyi boş bırakmıyoruz. Orada kamplardaki sağlık çalışmalarımız bu şekilde devam ediyor” dedi.

 
Bölgede kalma sürelerinin, ihtiyaca göre değişeceğini ifade eden Gözcü, “Şuan orada bir çocuk hastanesiyle bir protokol imzaladık. O hastanenin hem teşrifatını, hem düzenlenmesini yani tam teşekküllü bir hastaneye dönüştürülme süreci ne kadar sürer ise orada o kadar kalacağız. Giden ekiplerimiz kadın ve çocuklara ağırlıklı olarak hizmet vermektedir. Oradaki durumun ihtiyacına göre bölgeye sağlık çalışmalarında bulunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 
Grup ile birlikte giden gönüllülerden Ayten Ece ise, Somali’nin durumunu medyada izledikçe bir sağlıkçı olarak ister istemez duygularının ön plana geçtiğini ifade ederek, “Böyle olunca başvurdum. Ve kabul edildim. Kadın olarak zorluk yaşayacağımı düşünüyorum. Ancak gerekli önlemler alındı ve destekleneceğimizi biliyoruz. Oraya giden arkadaşlarımız vardı, onlarla da daha önceden görüşmelerimiz oldu. Sıkıntı çekeceğimizi düşünmüyoruz” şeklinde konuştu.
Evli olmadığını ifade eden Ece, “İlk etapta ailem çok tedirgin oldu. Ancak biz rahatız o konuda sıkıntı olacağını düşünmüyoruz” dedi.

 

İSTANBUL (İHA)

 

Etiketler: ,
📆 13 Eylül 2011 Salı 14:40   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR