MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş, Toplum » KATSAYI ADALETSİZLİĞİNE AK PARTİLİ GENÇLERDEN BÜYÜK TEPKİ
KATSAYI ADALETSİZLİĞİNE AK PARTİLİ GENÇLERDEN BÜYÜK TEPKİ


AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Gençlik Kolları üyeleri, Danıştay 8. Dairesi tarafından, YÖK’ün üniversiteye girişte uygulanan katsayı farkını kaldıran kararının yürütmesinin durdurulmasını bir basın açıklamasıyla protesto etti. Gençlik Kolları Başkanımız Erkan Kandemir, katsayı uygulamasının kendi milletine düşman 28 Şubat mantığının ürünü olduğuna dikkat çekerek, “ Alınan yürütmeyi durdurma kararı merhamet sahibi tüm vicdanları yaralamıştır” dedi.

YÖK’ün, üniversiteye girişte meslek liselilere üniversite kapılarını açan katsayı uygulamasını kaldırma kararının yürütmesinin Danıştay 8. Dairesi tarafından durdurulması tüm Türkiye’de tepkilere neden oldu. AK Parti İstanbul Gençlik Kolları üyeleri de, yetkisi olmadığı halde Danıştay’a dava açan İstanbul Barosu önüne gelerek yürütmeyi durdurma kararını protesto etti.

MERHAMET SAHİBİ VİCDANLAR YARALANMIŞTIR

Grup adına bir basın açıklaması yapan AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Gençlik Kolları Başkanımız Erkan Kandemir, katsayı uygulamasının milletine düşman 28 Şubat mantığının bir ürünü olduğuna dikkat çekerek, “ Katsayı uygulamasının kaldırılmasıyla en temel insan haklarından birisi olan fırsat eşitliği aynı diğer liselerde olduğu gibi meslek liseleri için de sağlanabilmişti. Ancak, ne yazık ki hakkın, hukukun ve adaletin savunulması için çalışması gereken İstanbul Barosu’nun ‘ Eşitlik ancak eşitler arasında olur’ söylemi ile başvurusu sonucu Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı vermesi her şeyi tekrar başa döndürmüş ve merhamet sahibi tüm vicdanları yaralamıştır” dedi.

2005 KARARIYLA ÇELİŞTİ

Danıştay’ın 2005 yılında aldığı bir kararla katsayı konusundaki kararın YÖK’e ait olduğuna dair bir kararı bulunduğunu hatırlatan Gençlik Kolları Başkanımız, meselenin hukuki geçerliliğine dair endişeler yarattığına ve güvenirliliği sarstığına dikkat çekti. Yüzbinlerce gencin yeniden hayallerinin çalındığını ve geleceği dair umutlarının yok edildiğini vurgulayan Gençlik Kolları Başkanımız, “Hangi siyasi hesap tertemiz yüreklerin gözyaşlarından nemalanmak istemektedir. Bunu anlatmak bizler için mümkün değildir. Fırsat eşitliği ve eğitim hakkı , BM ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmeleri gibi tüm evrensel sözleşmelerde güvence altına alınmış bir haktır. Bu hakların muhafazası ve uygulanışı her devletin kendi milletine dair birinci derecede yerine getirmesi gereken bir sorumluluktur” ifadelerini kullandı.

EĞİTİMDE EVRENSEL KURALLAR VARDIR

Milletlerin gelişmişlik düzeyi gençlerinin eğitim seviyesi ile ölçüldüğü bir zamanda, muasırlaşmayı kendileri adına düstur etmiş gözüken bazı ideolojik grupların eğitim hak ve hürriyetini engellemeye çalışmasının manidar olduğunu dile getiren Gençlik Kolları Başkanımız, şunları söyledi : “ Eğitimde şartlar ve yasaklar yoktur. Eğitimde evrensel kurallar vardır. Bu kurallar yatay ve dikey geçişe izin verir. Herkese aynı soruyu sorup, doğru cevaplayan iki kişiden birine daha düşük puan veren bir sistemin eşitlikle, ÖSS’ye altı ay kala böyle bir karar alacak kadar gözü kararmış bir yargının adaletle ne ilgisi olduğunu biri bize anlatsın”

SİYASET YAPMAK İÇİN BURAYA GELMEDİK

Yüzbinlerce gencin umutlarını çalmış olan katsayı adaletsizliğini geri getirmeye çalışan örümcek kafalı anlayışları esefle kınadıklarını söyleyen Gençlik Kolları Başkanımız, “ Buraya siyaset yapmaya gelmedik, buraya vicdanımızın sesini dinleyerek geldik. Adalet duygumuzu kemirmenizden, meslek lisesine, imam-hatibe gitmeyen çocuklarınız olduğu için her seferinde size benzemeyenleri mağdur etmenizden bıktık. Kardeşlerimizin hayatları üzerinden yap-boz’a izin vermiyoruz” şeklinde konuştu. “ Eşitliğin sadece kendi çocukları için olması gerektiğini düşünenler için, anaların her daim ağlamasından rahatsızlık duymayanlar için bu böyle olmayabilir ama, bizler Ak Parti Gençlik Kollarıyız, bu milletin gençleriyiz, kimin hakkı gasp edilmiş, hukuku çiğnenmişse biz de aynı acıları paylaşıyoruz. Kim ki gözyaşı döküyor, biz de beraber ağlıyoruz” ifadelerini kullanan Gençlik Kolları Başkanımız, “Zulümle abad olmaz, zalimin de zulmü yanına kalmaz” diyerek sözlerini tamamladı.

📆 28 Kasım 2009 Cumartesi 00:57   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR