MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Teknoloji » “Elektronik Atık Projesi”nde Gelinen Aşamalar
“Elektronik Atık Projesi”nde Gelinen Aşamalar


Elektronik Atık Projesi  İle 6332 Bilgisayar Toplandı. 321 Bilgisayar  Geri Kazanıldı

Kadıköy Belediyesi’nin yaklaşık bir yıl önce başlattığı, elektronik atıkların çevreye zarar vermeden toplanması, geri dönüştürülerek ekonomiye yeniden kazandırılmasını sağlayan E-Atık Yönetim Projesi ile eskidiği yada yeni modeli çıktığı gerekçesiyle atılmak istenen 6332 bilgisayar toplandı. Proje ile 720 bilgisayar tamir edilerek kullanıma hazırlanırken bunlardan 321 adedi ise Doğu Anadolu’daki çeşitli köy ilkokullarına gönderildi.

Avrupa Birliği hibe desteğiyle İsveç Torsby Belediyesi ortaklığıyla 1 Haziran 2008 tarihinde başlayan, genel amacı çöpe atılan  ve yer altı sularına  zehirli maddelerin karışmasına neden olan elektronik atıkların çevreye zararsız bir şekilde bir merkezde toplanmasını ve geri kazanılması mümkün olanların tamir edilerek ekonomiye yeniden kazandırılarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasını amaçlayan  Elektrikli Elektronik Ekipman Atıkları Yönetim Projesi (AEEE) ilk yılında amaçlanan başarıya ulaştı.

Kadıköy Belediyesi, Proje kapsamında kurduğu Atık Yönetim Merkezi aracılığıyla,  Kadıköylülerin bağışladığı yada çeşitli nedenlerle çöpe atmak istediği 6332 bilgisayar  ünitesini, oluşturduğu özel ekiplerle istenilen yerlerden alarak Merkeze getirdi. Burada bilgisayarlar elden geçirilerek, tamir edilebilenler tamir edilip Anadolu’daki köy ilkokullarına gönderildi. Tamir edilemeyenlerin ise değerli parçaları ayrılarak, çevreye zararsız halde ayrıştırıldı. Böylece 321 bilgisayar köy ilkokullarına gönderilirken, 399 adedi de gönderilmek üzere hazırlandı. Merkezin çalışmalarıyla toplam 35 bin 980 kg. elektronik atık toplanmış oldu.

Projenin tanıtım ve uygulaması için bir yıl süreyle Avrupa Birliği ve İsveç Torsby Belediyesi ile ortaklık yapan Kadıköy Belediyesi, projenin birinci bölümünü kapatacak. Projenin kapanış toplantısında, gelinen aşamalar ve elde edilen sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacak.

📆 23 Kasım 2009 Pazartesi 11:23   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR