MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Kültür-Sanat, Manşet » Moda’nın “Mermer Konağı” eski günlerine geri dönüyor
Moda’nın “Mermer Konağı” eski günlerine geri dönüyor


İstanbul İl Özel İdaresi Tarihi Mirasımıza Sahip Çıkmaya Devam Ediyor

Yıllar önce prensesler ve paşalara ev sahipliği yapan, sonrasında öğrencileri ağırlayan Kadıköy Kız Lisesi’nin bahçesindeki 135 yıllık tarihi Mahmut Muhtar Paşa Köşkü İstanbul İl Özel İdaresi’nin eliyle görkemli günlerine geri dönüyor.

Moda’nın “Mermer Konağı” görkemli günlerine geri dönüyor

İstanbul İl Özel İdaresi tarafından proje çizimleri yapılan ve“Mermer Konak” olarak da bilinen Mahmut Muhtar Paşa Köşkü, 1999 depreminden büyük zarar görmüş ve kullanılamaz hale gelmişti.

İstanbul İl Özel İdaresi’nin, İstanbul’un paha biçilmez kültür mirasını koruma ve iyileştirme çalışmaları sürüyor. Mahmut Muhtar Paşa Köşkü projesi, İstanbul İl Özel İdaresi İmar Yatırım ve İnşaat Daire Başkanlığı Etüt Proje Müdürlüğü tarafından çizildi. Rölöve Restitasyon Restorasyon Projeleri5 No’lu Anıtlar Kurulu’na iletildi.

Mahmut Muhtar Paşa Köşkü Restorasyon Projesi, yapılan araştırmalar ve belgeleme çalışmaları sonucu oluşturulan restitüsyon projesi doğrultusunda hazırlandı.  Restorasyon projesinde, köşkün özgün malzemeleriyle ve geleneksel yapım teknikleri ile onarılıp sağlamlaştırılması ve yapıya işlevler önerilerek kullanılır duruma getirilmesi planlanıyor.

“Mermer Konak” olarak da bilinen Mahmut Muhtar Paşa Köşkü, 1999 depreminden büyük zarar görmüş ve kullanılamaz hale gelmişti. Kadıköy Lisesi arazisi içinde bulunan ve yaklaşık elli yıldır Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak okul işlevini sürdürmüş olan köşk, son beş yıldır kullanılmıyor.

Galeri
📆 05 Temmuz 2011 Salı 12:22   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR