MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Kültür-Sanat, Manşet » İbrahim Zaman’ın “Işığın Peşinde 50 Yıl” isimli sergisi MÜGSF’de
İbrahim Zaman’ın “Işığın Peşinde 50 Yıl” isimli sergisi MÜGSF’de


Uluslararası alanda kazandığı başarılarla sanat eğitimini ve sanatçıyı doruğa çıkaran MÜGSF ülkemizin ve dünyanın en önemli sanatçılarına sanat galerilerinde yer vererek topluma önemli ipuçları vermektedir. Sergiler 14 Aralık 2009 tarihine kadar sanatseverlerin izlenimine sunulmaktadır.

musgfde2222

Elli yıldır fotoğraf sanatına gönül vermiş, Türkiye’de bu sanatın en yetkin isimlerinden İbrahim Zaman’ın “Işığın Peşinde 50 Yıl” isimli sergisi, 5 Kasım 2009 tarihinde Güzel Sanatlar Fakültesi, Ana Galeride açıldı. Aynı anda Fakültenin Bölümlerinin katlarda açılan Heykel Bölümü “Anımsamalar”, Grafik Sanatlar Bölümü “Öğrenci Çalışmaları Sergisi”, Resim Bölümü “Desen Sergisi”, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü “Öğrenci Çalışmaları Sergisi”, Temel Eğitim Bölümü “Nokta – Çizgi – Renk Öğrenci Çalışmaları Sergisi”, Tekstil Sanatları Bölümü “Lisansüstü Öğrenci Çalışmaları Sergisi”, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü “Yeni Dünyanın Eskimiş Sokakları – Bir Tasarımcının Objektifinden NewYork”, İç Mimarlık Bölümü “4. Sınıf Mobilya Tasarımı Ürünleri Sergis”, Seramik – Cam Bölümü “Öğrenci Çalışmaları Sergisi”, “1938’den Günümüze Cumhuriyet Gazetesi Arşiv Sergisi” 14 Aralık 2009 tarihine kadar görülebilir.

İbrahim Zaman’ın karış, karış kat ettiği Anadolu’nun en renkli ve gizli kalmış köşelerini, Mısır ve Hindistan gibi onlarca masal ülkesinden en güzel fotoğrafları İstanbullu sanatseverlerle paylaşıyor. İbrahim Zaman’a göre “Fotoğraf sanatı için önce ışık gelir. Fotoğraf iki boyutlu bir nesnedir. Onu, üçüncü boyut sanısına taşıyan başlıca öğe ışıktır.”

Anadolu ve yurt dışından bütün güzellikleri ışığın dansıyla bizlere sunan, tek bir kare içinde büyüleyici bir dünyanın kapılarını aralayan İbrahim Zaman’ın 50 yıllık fotoğraf yaşamının en güzel örnekleri sergilenmektedir.

MÜSGF’de yer alan Sergiler arasında Heykel Bölümü öğretim üyelerinin eserlerinden oluşan “Anımsamalar” heykel sergisi toplumun dikkatini çekmektedir.

Grafik Sanatlar Bölümünde tüm öğrencilerin illüstrasyon, tasarım, özgünbaskı gibi derslerde yaptıkları projeler yer almaktadır.İç mimarlık Bölümü Mobilya Tasarımı Sergisi yaşadığımız her türlü çevrede kullandığımız elemanlarla yapılan öğrenci projeleri sergilenmektedir.

Temel Eğitim Bölümünde Nokta – Çizgi- Renk çalışmaları, Tekstil Sanatları bölümünde Lisansüstü öğrenci Çalışmaları Sergisi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde “Yeni Dünyanın Eskimiş Sokakları” projeleri, Resim Bölümü Sanat galerisinde “Çizginin Grameri” adlı sergide sanatın mediumlarından biri olan Desen’in çözümlenmesi ve yaratıcı süreçte asli unsur olarak ele alan çalışmalar yer almaktadır.

Figür anatomik açıdan irdelenmekte, form biçim ve zaman mekan ilişkisi içinde ışık gölge plastik yapı ve konstrüksiyon gibi elemanlarla anlatım olanakları araştırılmaktadır. Seramik Cam Bölümünde Öğrenci Çalışmaları Sergisi yer almaktadır.

Galeri
📆 20 Kasım 2009 Cuma 07:56   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR