MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Etkinlikler, Flaş, Kültür-Sanat, Toplum » 9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları İstanbul’da başlıyor
9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları İstanbul’da başlıyor


Geleneksel hale gelen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın 9.’suna dünyanın 130 ülkesinden farklı kültür ve dile sahip gençler katılacak.

Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından düzenlenen ve başlamasına günler kalan 9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın tanıtım toplantısı Taksim Ceylan InterContinental Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıda, 3 farklı kıtada çekilen reklam filmleri gösterildi.

Olimpiyat takviminin açıklandığı toplantıda konuşan TÜRKÇEDER Başkanı Dr. Ali Ursavaş, Kanada’dan Vietnam’a kadar dünyanın 130 ülkesinden gençlerin Türkçe yarışmak için Türkiye’ye geleceklerini söyledi.

Ursavaş, Türkçe Olimpiyatları’na katılan binlerce öğrencinin yeni bir dünyanın müjdesini verdiklerini ve dünya barışına katkı sağladıklarını dile getirdi.

Olimpiyat Tertip Heyeti Üyesi ve Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil de konuşmasında, düzenlenen organizasyonun dünya barışına büyük katkı sağladığını ifade etti. Yeşil, “Yurtta sulh cihanda sulh” sözünün en güzel örneğinin kalplere ve gönüllere nufüs eden sevgi okulları olduğunu belirtti. Farklı, din ve dile sahip binlerce öğrencinin aynı sınıfta buluşmasının da küresel barışın önemli bir göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.

Tanıtım toplantısına katılan yarışmacılardan Türkmenistanlı Şirin Zeynetinova, basın mensuplarına söylediği, “Mardin Kapı Şen Olur” isimli türküyle kendisine hayran bıraktı. Zeynetinova, “Türkçeyi öğrenmek zor olmadı. Şarkı alanında yarışacağım.” dedi.

Yarışmaya Moğolistan’dan katılan Cavhlan Erdembay ise Türkçeyi Moğolistan’daki Türk okullarında öğrendiğini söyledi. Moğolca ve Türkçe’nin birbirine yakın diller olduğunu dile getiren Erdembay, Türk şarkıcılardan Kıraç ve Murat Göğebakan’ı sevdiğini ifade etti.
9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın açılış töreni Dolmabahçe Sarayı’nda 15 Haziran’da gerçekleştirilecek. Dünyanın 130 ülkesinden bin öğrencinin katılacağı yarışmanın finali 30 Haziran’da Ataköy Sinan Erdem Spor Salonu’nda yapılacak.

Yunus Emre’nin “Gelin tanış olalım” sözü çerçevesinde, barış, sevgi, dostluk ve kardeşlik mesajlarıyla tüm dünyaya seslenecek olimpiyat öğrencileri, şarkı, şiir, konuşma, özel beceri, genel kültür, dil bilgisi gibi 18 farklı alanda yeteneklerini sergileyecek.

İSTANBUL CHA

 

📆 07 Haziran 2011 Salı 17:29   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR