MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Sağlık, Toplum » Türkiye’de robotik sistem ile tek girişten ilk cerrahi operasyon
Türkiye’de robotik sistem ile tek girişten ilk cerrahi operasyon


KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi’nde 04. Haziran 2011, Cumartesi günü saat 09.30’da Türkiye’nin ilk da Vinci Robotik Cerrahi ile tek delikten safra kesesi ameliyatı gerçekleştirildi.

Dünyada da Vinci Robotik Cerrahi ile tek girişten safra kesesi ameliyatı gerçekleştiren 5. merkez KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi oldu. KadıköyŞifa Sağlık Grubu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Levent Eminoğlu tarafından gerçekleştirilen da Vinci Robotik Cerrahi ile tek girişten safra kesesi ameliyatı ise Türkiye’de bu alanda yapılan ilk ameliyat oldu.

KadıköyŞifa Sağlık Grubu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Levent Eminoğlu‘na hazımsızlık ve karın ağrısı şikayetleri ile başvuran 23 yaşındaki İrem Anık’a  kolesistolitiasis (safra kesesi taşı) ve kolesistitis (safra kesesi iltihabı) teşhisi konuldu. Hastaya gerekli tetkikler yapıldıktan sonra da Vinci Robotik Cerrahi ile tek girişten safra kesesinin alınmasına karar verildi. KadıköyŞifa Sağlık Grubu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Levent Eminoğlu‘nun gerçekleştirdiği ameliyatta göbek deliğinden  tek giriş yapılarak safra kesesi çıkarıldı. Ameliyatın ardından kısa bir süre içinde toparlanan İrem Anık, 1 gece hastanede kaldıktan sonra birkaç gün içinde  normal hayatına geri dönebilecek.

KadıköyŞifa Sağlık Grubu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Levent Eminoğlu, da Vinci Robotik Cerrahi’nin hangi alanlarda, neden tercih edildiğini şöyle açıkladı: “Her ne kadar Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üroloji alanlarında pek çok girişim laparoskopik olarak yapılıyor olsa da laparoskopinin bazı teknik özellikleri kısıtlamaları beraberinde getirmektedir.

Çıkış noktası bu teknik kısıtlamaları ortadan kaldırmak olan da Vinci robotik cerrahi teknolojisi, cerraha klasik laparoskopik cerrahide olmayan 3 boyutlu ve tam yüksek çözünürlükte görüntü altında ameliyat yapma olanağı sağlamaktadır. Gereğinde bu görüntü 10 kat büyütülerek ameliyat bölgesi çok yakın ve ayrıntılı olarak görüntülenmekte ve cerrahi işlemin bu şekilde yürütülmesine olanak vermektedir. KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi’nde kullanılan da Vinci robotik sistemin en gelişmiş modeli olan Sİ modelinin geliştirilmiş arayüzü sayesinde cerrahın konsolda yaptığı el hareketleri mükemmel şekilde minik cerrahi aletlere yansımakta, titreme ve uzun ameliyatlarda oluşan yorgunluk etkisi tamamen ortadan kaldırılmaktadır. EndoWrist adı verilen teknoloji sayesinde minik robotik aletler insan bileğinden daha fazla açıda ve yönde hareket edebilmekte ve bu özellik sayesinde özellikle bedenimizin küçük ve dar bölgelerinde çok daha rahat ve kusursuz işlem yapabilmektedir.

Robotik Cerrahide olası kazanımlar; ameliyat sonrası ağrının daha az olması, ameliyat sırasında özellikle kanser cerrahisinde kan kaybının azalması, yine kanser cerrahisinde sinir koruyucu tekniğin daha kusursuz uygulanması, hastanın ameliyat sonrası normal hayatına daha hızlı bir şekilde dönmesinin sağlanmasıdır.

Dr. Levent Eminoğlu ve ekibi tarafından robotik teknoloji ile göbekten tek bir giriş noktasından reflü operasyonları, zayıflama ameliyatları, safra kesesi çıkarılması ameliyatları yapılmaktadır. Bununla birlikte Kadın Doğum alanında da Myomektomi, Histerektomi (rahmin alınması operasyonu), yumurtalık ameliyatları gibi pek çok cerrahi müdahalenin göbek deliğinden tek giriş ile yapılabilmesi çok büyük avantajlar getirmektedir. Bu uygulama, hem ameliyat sonrası ağrıyı ve hareket kısıtlılığını çok azaltmakta hem de özellikle hastalarda doğal bir iz olan göbek deliğinin kullanılması ile ameliyat izinin tamamen yok olmasını sağlamaktadır.”

 

 

📆 06 Haziran 2011 Pazartesi 14:46   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR