MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Toplum » LIONS opera ödülleri sahiplerini buldu…
LIONS opera ödülleri sahiplerini buldu…


Uluslar arası Lions Çoğul Yönetim Çevresi, 118 Konfederasyonu tarafından düzenlenen   “LIONS OPERA ÖDÜLLERİ” 23 Mayıs 2011 Pazartesi akşamı, Büyük Kulüpte  (Cercle d’ Orient) düzenlenen görkemli bir tören yemeğinde sahiplerini buldu.

Proje Mimarı ve Jüri Başkanı Ln. Bariton Sedat Öztoprak ile Proje Koordinatörü Ln. Nesibe Müsevitoğlu’nun sunduğu programda, açılış konuşmasını Lions Konfederasyon Başkanı Ln.Erim Erinç Dinç yaptı.

Erim Erinç Dinç konuşmasında “- Opera Ödülleri Geçtiğimiz yıl 118 Y Yönetim çevremizce başlatılmış, bu yıl ise konseyimizce sahiplenilmiştir. Opera sanatının gelişimine ve toplumun opera sanatına olan ilgisinin geliştirilmesine katkı sağlamak, kaliteli, kimlikli sanatsal yapıtlara ve  gerçek sanatçılara hak ettikleri değeri hatırlatmak, teşvik etmek amacı ile “LIONS OPERA ÖDÜLLERİ”ni düzenlemiş bulunuyoruz. Bu yıl sahne sanatlarının opera dalında, opera eserinin sahnelenebilesi için olmazsa olmazlarından olan 11 kategoride ödül verilmesi planlanmıştır.Gelecek yıllarda da bir Oskar anlayışı içinde bu ödüller verilmeye devam edecektir.” Dedi.

Türkiye’nin sahne sanatlarının opera dalında,  opera sanatçılarını teşvik etmek ve onurlandırmak amacı ile düzenlenen ve Lions camiasının en üst düzeyde sahiplendiği bu özel ödüller, tüm opera camiasına büyük moral oldu.

Kazananlara ödülleri, İstanbul ve İstanbul dışından ödül törenine katılmak için gelen, MD 118 Konfederasyonuna bağlı yönetim çevrelerinin genel yönetmenleri; Ln. Erdinç Gökhan(118-T), Ln. Çağatay Tiritoğlu (118-U) Ln. Nasuhi Öndersev (118-R), Ln. Can Canver (118-K), Ln. Gökhan Berker (118-E), Ln.Rıdvan Eyüboğlu (118-Y) ve 118-Y Geçen Dönem Genel Yönetmeni Ln. Ender Canıtez, , Geçmiş Dönem Uluslararası Direktörü Prof.Dr. Ln. Hayri Ülgen, Geçmiş Dönem Konsey Başkanı Ln. Dr. Metin Taşkent ile Konfederasyon Başkanı Ln. Erim Erinç Dinç tarafından verildi.

Ödül törenine katılan seçkin misafirler şıklıkları ile renkli görüntüler oluşturdular.

Opera Ödülleri seçici jüri üyeleri; Kemal Küçük, Hayati Asılyazıcı, Vefa Çiftçioğlu, Serhan Bali’nin de katıldığı yemekli gecede, geceyi renklendiren mini konser ise dakikalarca seyirciden alkış aldı. Bu yıl ülkemizi Viyana’da Uluslar arası Belvedere Şan Yarışmasında temsil eden Opera Solistleri Soprano Gülbin Kunduz, Tenor Onur Ertür’ün konuk olduğu gecede yine gelecek vadeden, bu yıl yarışmaya katılıp, sadece Belvedere İstanbul Jürisinin, İstanbul konserleri için seçtiği genç yeteneklerden Soprano Tuğçem Kar’da mini bir konser verdi. Ayrıca bu yılki en iyi opera solist ödülü alan Soprano Perihan Nayır İzmir Operasındaki görevi nedeni ile geceye katılamadı. Tenor Bülent Külekçi gecede sunduğu performansla seyirciden büyük alkış aldı.

Gecenin Piyanistliğini İstanbul Üniversitesi Opera Ana Sanat Dalından Piyanist Nurser Ugan yaptı.

Yurt dışında Türkiye’yi en iyi tanıtan Tenor Bülent Bezdüz;  ülkemizi yurt dışında en iyi temsil eden Burak Bilgili ve Yelda Kodallı arasından bu yıl ki ayrıcalıklı ödülü kazandı.

 

2010-2011 YILIN EN İYİLERİ ŞU ŞEKİLDE SIRALANIYOR:

1-EN İYİ BAYAN OPERA SOLİSTİ:  SOPRANO PERİHAN NAYIR

2-EN İYİ ERKEK OPERA SOLİSTİ: TENOR BÜLENT KÜLEKÇİ

3-EN İYİ OPERA ORKESTRA ŞEFİ: ORKESTRA ŞEFİ WİNFRİED MÜLLER

4-EN İYİ OPERA REJİSÖRÜ: REJİSÖR MEHMET ERGÜVEN

5-EN İYİ OPERA DEKORATÖRÜ: DEKORATÖR TAYFUN ÇEBİ

6-EN İYİ OPERA KOSTÜM TASARIMCISI: GÜLAY KORKUT

7-EN İYİ OPERA KORO ŞEFİ:KORO ŞEFİ CANER RUHSELMAN

8-EN İYİ OPERA KOREOGRAF :KOREOGRAF DENİZ ÇIĞ

9-EN İYİ OPERA (YABANCI)PRODİKSİYONU:ARİADNE AUF NAXOS  OPERASIN ‘dan dolayı Sanat Yönetmeni dalında, İzmir Operası Müdürü Soprano Aytül Büyüksaraç aldı.

10-EN İYİ OPERA (YERLİ)PRODÜKSİYONU:”4.MURAT”ve “YUSUF ile ZÜLEYHA”  Operalarından dolayı, Türk Opera Bestecisi dalında Devlet Sanatçısı Dr. Okan Demiriş’e verildi. Yakın tarihte kaybettiğimiz bestecimizin Ödülünü eşi ünlü soprano Leyla Demiriş aldı.

11-TÜRKİYEYİ YURT DIŞINDA  ÜLKEMİZİ EN İYİ TANITAN TÜRK OPERA SANATCISIÖDÜLÜ: Tenor Bülent Bezdüz’e verildi. Yurt dışında olduğu için ödülünü eşi aldı.
Duygulu anların yaşandığı 2. Lions Opera Ödülleri gecesi coşkulu alkışlar ve büyük beğeni ile son buldu.

 

 

 

 

📆 28 Mayıs 2011 Cumartesi 12:31   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR