MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Genç tema okulları ergene nehrini kurtarmak için toplandı
Genç tema okulları ergene nehrini kurtarmak için toplandı


“YAŞAMAK İÇİN YAŞAT” sloganıyla hareket eden GENÇ TEMA İstanbul 2. Bölge organizasyonundan 8 okul ÖZEL MARMARA EĞİTİM KURUMLARINDA bir araya geldiler. Program Tema Vakfı yönetimi ve Özel Marmara Koleji Coğrafya Öğretmeni     Sedat Toy koordinasyonunda gerçekleştirildi.

Maltepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Konferans salonunda saat 10:30 – 13:00 arasında gerçekleşen programa; TEMA VAKFI Onursal Başkanı HAYRETTİN KARACA, Sanatçı ve Bilim Adamı EDİZ HUN, Star TV Ana Haber Sunucusu ve Gazeteci UĞUR DÜNDAR adına temsilen katılan Star TV Muhabiri ARZU ÇETİKTEZEREN ve TEMA Gönüllerinin yanı sıra çeşitli okullardan öğretmen ve öğrenciler katıldı.

6 Kasım 2010’dan bu yana 8 okul Lüleburgaz ilçesine bağlı Ovacık köyündeki Prof. Dr. Necdet Tekin İlköğretim Okulunun öğrencilerine yönelik eğitim, çevre ve köy halkına yönelik çalışmalar yaptı. Yapılan bu çalışmaları katılımcılara sundular. Programın asıl gündemini oluşturan Ergene Nehrinin yaşadığı kirlilik ve çevreye verdiği zararlar Ediz Hun, Hayrettin Karaca ve Uğur Dündar’ı temsilen katılan Arzu Çetiktezeren tarafından ele alındı.

Marmara Eğitim Kurumlarının ev sahipliğini yaptığı programda Ergene Nehrinde yaşanan kirlilik ve alınması gereken önlemler konusunda konuşmalar yapıldı. Programa Konuşmacı olarak katılan Ediz Hun; konuşmasında Ergene Nehrini kirleten 1350 fabrikanın kapısına dayanıp gerekli denetimlerin düzgün bir şekilde yapılması durumunda böyle bir sorunun çözülebileceğini söyledi. Konuşmasına doğal sistemin bir parçası olan Ergene Nehrinin akıp giden bir sistemi olduğu ve bu sisteme dışarıdan sanayi atıkları döküp kirleten kurumlara gerekli cezaların kesilmesi durumunda bu sorunun en basit şekilde çözüme kavuşacağını dile getirdi.

Doğal sistem içinde sanayi atıklarının biyolojik sistemi ve insanları nasıl etkilediğini anlatan Ediz Hun bu sorunu çözmede hepimizin ortak çaba içerisinde olmamız gerektiğini üstüne basarak ifade etti. Köyde yapılan çalışmaları çok beğenen Ediz Hun katılımda bulunan okulların öğrenci ve öğretmenlerine teşekkür etti.

Programa konuşmacı olarak katılan TEMA VAKFI Onursal Başkanı Hayrettin Karaca yapılan çalışmalara değindi ve ülkemizin içinde bulunduğu çevresel sorunlara değindi. Besin kaynağımızın toprak olduğunu ve topraklarımızın kirletildiğini dile getirdi. Ergene Nehrinin kirliliğine değinen Hayrettin Karaca konuşmasının uzun bir bölümünde sorunun çözümü konusunda öneriler sundu. Program sonunda Hayrettin Karaca, Ediz Hun ve Uğur Dündar’a plaketleri okul müdürü Mehmet Alkan tarafından takdim edildi, okul öğrencileri tarafından konuşmacılar coşkuyla alkışlandı.

 

 

 

Galeri
📆 27 Mayıs 2011 Cuma 11:33   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR