MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » ‘Vecihi Hürkuş’ adı üçüncü havalimanına verilsin kampanyası
‘Vecihi Hürkuş’ adı üçüncü havalimanına verilsin kampanyası


Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği’nin başlattığı ‘İstanbul’un 3. havalimanına ‘Vecihi Hürkuş’ adı verilsin’ imza kampanyası devam ediyor. Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Gürer, Türk sivil havacılığının gururu Vecihi Hürkuş’un 21 Mayıs 1916 tarihinde gerçekleştirdiği ilk uçuş nedeniyle 21-22 Mayıs tarihleri arasında Kadıköy Meydanı’nda imza kampanyasını devam ettireceklerini söyledi.

Üçüncü havalimanına ‘Vecihi Hürkuş’un adının verilmesinin hakkın teslimi olacağına işaret ederek, efsane pilotun adının yaşatılması için ellerinden geleni yaptıklarını anlattı.

TÜRK SİVİL HAVACILIĞINI BAŞLATTI

“Vecihi Hürkuş, 1896 yılında İstanbul’da doğdu. Tayyare Makinist Mektebi’nden Küçük Zabit olarak mezun oldu. Makinist olarak Birinci Dünya Savaşı’na girerek Bağdat cephesine gönderildi. Orada 2 Şubat 1916 tarihinde bir uçak kazasında yaralanarak İstanbul’a döndü. Yeşilköy’deki Tayyare Mektebi’ne girerek tayyareci oldu. Pilot olarak ilk uçuşu 21 Mayıs 1916 tarihindedir.

Vecihi Hürkuş’un Türk Sivil Havacılığı’na yaptığı katkılardan bazıları ise şöyle; “Çift motorlu tayyareyle “Caudron G–4” uçan ilk Türk pilot oldu. Kafkas Cephesi’nde bir Rus uçağını düşürerek ilk Türk Hava Zaferini kazandı. Ruslardan ele geçirilen Nieuport tayyaresine pervane imal etti. İstiklal Savaşının ilk keşif uçuşunu yaptı. Hayatının yaklaşık 30 bin saati havada geçen ilk ve tek Türk pilottur. Türk Kuşu’nun kuruluşu ilgili katkılarda bulunurken Türkiye’de ilk planör inşasını gerçekleştirdi. Vecihi Hürkuş toplam 102 ayrı model uçak kullanan ilk ve tek pilottur.

Yurt içi hatlarda yolcu ve kargo taşımacılık yapan “HHY” ilk özel havayolu şirketini kurdu. Türkiye’de kurulan ilk sivil havacılık organizasyonu olan Türk Tayyare Cemiyeti (THK) kurucuları arasındaki ilk ve tek pilottur. Türkiye’de ilk paraşüt atlayışında uçağı, Vecihi Hürkuş kullandı. Avrupa ve Türkiye semalarında ilk Türk uçağı ile ilk yurtiçi ve yurtdışı turunu yaptı.”

İSTANBUL CHA

 

📆 20 Mayıs 2011 Cuma 10:31   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR