MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Ataşehir, Belediye, Flaş, Toplum » Halk Ozanları Ataşehir’de anıldı
Halk Ozanları Ataşehir’de anıldı


Ataşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Halk Ozanları Anma Günü-1’’ etkinliğinde Ataşehir halkı ile kültürümüzde önemli bir yeri olan sözlü tarihimizin taşıyıcıları halk ozanları buluştu. Zübeyde Hanım Öğretmen Evi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte büyük üstad Aşık Mahzuni Şerif de ölümünün 9. yılında anıldı.

Düzenlenen etkiliğe Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve eşi Gamze Akkuş İlgezdi, Belediye Başkan Yardımcıları Sadık Kayhan ve Abdullah Der, Tunceli Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile halk müziği severler katıldı. Çok sayıda vatandaşın da ayakta izlediği gecede konuşan Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “Anadolu insanının gelenek görenek ve kültürünü günümüze taşıyan, insanımızın çektiği acıyı, gördüğü baskıyı, yaşadığı zulmü, uğradığı haksızlığı yüzyıllardır saz olup çalan, türkü olup söyleyen tüm halk ozanlarımızı saygıyla anıyorum” dedi.

Uğradıkları tüm baskı ve yasaklamalara rağmen sazına ve sözüne pranga vurulmasını kabullenmeyen ozanların en önemlilerinden birinin de Mahzuni Şerif olduğunu belirten Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “İşte gidiyorum çeşmi siyahım diyen, tek sermayesinin derdi, servetinin ise ahı olduğunu söyleyen, Hacı Bektaş ocağına diz çöken, Pir Sultan Abdal’ı rehber edinen, Aşık Veysel’den esintiler taşıyan, yaşadığı toprağın acılarına, sevdalarına sazıyla sözüyle tercümanlık yapan büyük ozanımız Aşık Mahzuni Şerif’i de ölümünün 9.yılında bir kez daha saygı, sevgi ve şükranla anıyorum” diye konuştu.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Miyase İlknur, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölüm Başkanı Erol Parlak ve Aşık Mahzuni Şerif’in oğlu, sanatçı Ali Mahzuni de düzenlenen panelde Aşık Mahzuni Şerif’i anlattılar.

Daha sonra sahneye çıkan Aşık Mahzuni Şerif’in torunu Yiğit Mahzuni de söylediği türkülerle dedesini andı. Günümüz halk ozanlarımızdan Maksut Koca, Erol Ergani, Bayram Denizoğlu ve Mustafa Kurbanoğlu da gerçekleştirdikleri dinletilerle Aşıklık geleneğinden örnekler sundu. Sanatçı Ender Balkır tarafından da bir konser verilen gecenin sonunda, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, etkinliğe katılan sanatçı ve ozanlara teşekkür ederek, plaket ve çiçek sundu.

 

 

 

Galeri
📆 18 Mayıs 2011 Çarşamba 16:56   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR