MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Erenköy, Flaş, Sağlık, Toplum » Çocuklarda alerjik rinite dikkat!!!
Çocuklarda alerjik rinite dikkat!!!


Alerjik rinitli çocuklar burun tıkanıklığı nedeniyle ağız solunumu yapmakta buda ileri dönemde çene gelişim bozukluklarına yol açabilmektedir.

Çocuklarda alerjik rinitlerin ihmal edilmemesi gerektiğini belirten Bayındır Hastanesi Kavaklıdere Kulak Burun Boğaz Bölümü doktorlarından Dr. Yusuf Ziya Güler, “Alerjik rinitler özellikle çocuklarda diş çürümelerine yol açabilir, kulakları alerjiden etkilenebilir, işitme kayıpları görülebilir, gözaltlarında koyu renk değişikliği gelişebilir ve bu renk değişikliği tedavi edilmezse kalıcı hal alabilir” dedi.

Alerjinin, vücuda giren yabancı maddelere karşı gösterilen aşırı duyarlılık hali olup, bu aşırı duyarlılığın burun ve sinüsleri döşeyen mukozada gerçekleşmesiyle ortaya çıkan tablo alerjik rinit olarak tanımlanmaktadır. Dr.Güler, “Alerjenler ev tozları, küf mantarları, kedi, köpek tüyü kümes hayvanları tüyü, polenler, hamamböceği ve gıdalar olabilir.” dedi.

Alerjik rinitli çocuklarda huysuzluk dikkat çekiyor

Hapşırık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, gözlerde burunda, kulaklarda ve boğazda kaşıntı şikayetlerine dikkat çeken Dr.Güler alerjinin türüne, yoğunluğuna, maruz kalınma sıklığına göre şikayetlerin değişebildiğini, ev tozu alerjisi olanlarda burun tıkanıklığının, polen alerjisi olanlarda hapşırma ve burun akıntısının daha fazla görüldüğünü vurguladı.

Dr.Güler bu belirtilerin dışında kuru öksürük, tat ve koku alma bozuklukları, horlama ve uyku problemlerinin görülebildiğini belirti ve “ özelikle alerjik rinitli çocuklar huzursuzdurlar, yerlerinde duramazlar, sürekli kaşınır, burunlarını ovuştururlar.” dedi.

Alerjik rinit başka hastalıklara yol açabilir

Alerjik riniti olan kişilerde bazı hastalıkların sık görüldüğünü, bu durumun hem alerjik reaksiyonun diğer bölgelerde de olmasından hem de burun solunumunun sağlıklı olmamasından kaynaklandığını belirten Dr.Güler  “Özellikle seröz otit denilen orta kulağın havalanma bozukluğu ve işitme azlığı, sık tekrarlayan orta kulak iltihapları, alerjik astım, alerjik konjunktivit, deride egzema ve benzeri rahatsızlıklar sıklıkla görülmektedir. Alerjik rinitin tedavi altında olması, eşlik eden bu hastalıkların da kontrol altında tutulmasını kolaylaştırmaktadır” dedi.

Alerjik rinit tedavisinde korunmanın yanında ilaçlar, aşılama ve cerrahi tedavinin uygulandığını ifade eden Dr.Güler, “Başarılı bir tedavi için hastaların alerji hakkında bilgili olmaları, doktor ve yardımcı sağlık personeli tarafından eğitilmeleri, takip eden doktoruyla irtibatlarını kesmemeleri şarttır. Hasta bir kutu ilaç alarak iyileşmeyeceğini bilmeli, tedaviden beklentileri konusunda gerçekçi olmalıdır.” dedi.

Bayındır Hastaneleri Hakkında

1992 yılında, o zamanki adıyla Bayındır Tıp Merkezi olarak hizmet vermeye başlayan Bayındır Hastanesi, kısa sürede sağlık alanında referans kurum haline gelmeyi başarmıştır. Bunda, tam zamanlı çalışan rafine hekim kadrosu yanı sıra, hedeflenen nitelikli hizmet anlayışını sağlamak için kurum tarafından özümsenen temel değerler de son derece önemli rol oynamaktadır. Etik değerlere saygılı, kanıta dayalı tıp ve hasta odaklı hizmet anlayışıyla her yeni gün daha iyiye ulaşmayı kurumsal kültürünün temel ilkesi olarak kabul eden Bayındır Sağlık Grubu, Bayındır Hastanesi Söğütözü ile başlayan bu anlayışı, kısa sürede;  Bayındır Hastanesi Kavaklıdere,  Bayındır Diş Klinikleri, Bayındır Tıp Merkezi Levent ve Bayındır Hastanesi İçerenköy ‘de de başarıyla uygulayarak, vermekte olduğu sağlık hizmetinin etki alanını genişletmiştir.

 

 

📆 09 Mayıs 2011 Pazartesi 17:32   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR