MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel » Kadıköy’deki bu tarihi eserler ilgi bekliyor
Kadıköy’deki bu tarihi eserler ilgi bekliyor


CHP’li İstanbul İl Genel Meclis Üyeleri İstanbul’un sağlık, eğitim, ulaşım ve kültürel gibi birçok sorunlarını meclis gündemine yazılı ve sözlü önergeleri gündeme getirmeye devam ediyor.

İstanbul İl Genel Meclisi 2011 yılı Mayıs ayı meclis oturumunda Kadıköy’den seçilen İstanbul CHP İl Genel Meclis Üyesi Ali Cemal Kimverdi, KTVK (Kültür Varlıkları Koruma Kurulu) tarafından tescillenmiş eserlerin durumunu yerinde inceledi ve kendi çektiği fotoğraflarla İl Genel Meclisinin gündemine taşıdı. Emlak vergisi ödeyen her vatandaştan kesilen payla Taşınmaz Kültür Varlıkları Katkı Payına aktarılan paraların ne yönde harcandığının kamuoyuna açıklanmasını, konunun bir an önce değerlendirmesi gerekliliğinin altını çizen CHP’li Ali Cemal Kimverdi önergesi ile ilgili şunlara değindi;

“Fonda toplanan paralar devlet mülkleri için harcanmalı, özel mülkiyetlere ait projelere verilmemelidir”

“Emlak vergisi ödeyen her vergi mükellefinden bu fon için para alınır.  Alınan bu paralar eski eserlerin korunması için harcanır. Bu harcamanın ne kadarı özel mülkiyete yapılmıştır sormak lazım. İlçemiz Kadıköy’de onarılması için yıllardır uğraş verdiğimiz tarihi okullar onarım bekliyor. Kadıköy Lisesi (Mermer konak) tarihi Rıdvan Paşa Köşkü (Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi) Gazi Mustafa Kemalpaşa Etüd Beslenme İ.Ö.Okulu gibi eğitim yapılarımız onarım beklerken bu fonda toplanan paralar özel mülkiyetlere ait projelere verilmemelidir.

Sorgulamanın asıl amacı budur. Oldukça önemli olan bu konuda tarafıma verilecek cevap kamuoyuna verilmiş olacaktır” dedi. Oy birliği ile İstanbul İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine havale edilen CHP’li Kimverdi’nin önergesi şöyle;

Taşınmaz Kültür Varlıkları Katkı Payı Kapsamında gerçekleşen çalışmalar nelerdir?

“Taşınmaz Kültür Varlıkları Korunmasına ait katkı payı kapsamında 11.Dönem İl Genel Meclisinin çalışmaya başlama tarihi olan 2009 yılı başı itibarı ile önerge tarihine kadar bu fona kaç proje başvurusu yapılmış, hangi projeler ne kadar Türk Lirası ile bu fondan faydalanmıştır. Bu fona yapılmış olan proje başvurularının ve fondan faydalanan projelerin isim ve harcanan Türk Lirası olarak tarafıma yazılı olarak bildirilmesi için önergemin Genel Sekreterliğe havalesini saygı ile arz ederim.”

📆 09 Mayıs 2011 Pazartesi 09:56   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR