MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Manşet » “Başbakanın belediyecilikten gelmesi büyük şans”
“Başbakanın belediyecilikten gelmesi büyük şans”


Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Başbakanın belediyecilikten gelmesinin, belediyelerimize çok büyük faydası var” dedi.

Başkanlık, encümen ve komisyon seçimlerinin yapılacağı genel kurul için Silivri Klassis Resort Otel’de toplanan Marmara Belediyeler Birliği’ne üye belediyelerin başkanları, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği yönetiminin de katılımıyla ortak çalışma toplantısı yaptı. Marmara Belediyeler Birliği’nin çalışmaları hakkında detaylı bilgi veren Birlik Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, katılımlarından ötürü Kıbrıs Heyetine teşekkür ederek, “Belediyecilik tecrübemizi Kıbrıs’la paylaşarak, Kıbrıs’ın belediyecilik anlamında daha ileri noktaya gelebilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Asbaşkanı Hayri Orcan’sa, “Kıbrıs Türk Belediyeciliği olarak, kendimize Türk belediyeleri model alıyoruz. Anavatandaki belediyecilik çalışmaları, gelişmiş ülkelerle yarışacak durumda. Bizlere her daim destek olan Başkan Altepe’ye ve MBB ekibine teşekkür ediyorum. Kıbrıs’ta belediyecilik, MBB’nin desteğiyle ileri noktalara ulaşacaktır” dedi.

 

“TRAKYA’DA ERGENE PROBLEMİ VAR”

Toplantıda gündem dışı söz alan Edirne Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen de, “Trakya’da bir ergene problemi var. Sanayinin plansız olarak büyümesinden dolayı Ergene nehri kirlenmektedir. Çevre ve Orman Bakanlığımızın önemli çalışmaları var ama yetersiz. Bu problem sadece Uzunköprü’nün değil, tüm Trakya’nın problemidir. İçinde olmaktan gurur duyduğum Marmara Belediyeler Birliği’nden destek istiyoruz” diye konuştu.

HASAN AKGÜN: TRAKYA OVASI BİR NİMET

Birlik Encümen Üyesi ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün de “Marmara Belediyeler Birliği olarak, Türkiye’nin en güçlü bölgesel belediye birliğiyiz. Ergene, Trakya ovasında bir nimet ve Trakya’nın can damarı konumundadır. Ergene’yle ilgili bir eylem planı çıkartarak, ortak bir çalışma yapılması gerekiyor” dedi.

“VALİLİK, BELEDİYE, STK VE BASIN EL ELE VERMELİ”

Başkan Akgün ve İşbilen’e teşekkür eden Birlik Başkanı Recep Altepe, “Aynı sıkıntı Bursa’da da var. Nilüfer çayı, sanayi atıklarından dolayı simsiyah akıyor. Lokasyonu yanlış olan yerlerin, yeni organize sanayi bölgelerine aktarılması için uğraşıyoruz. Firmaları, arıtma konusunda sıkıştırmalı ve daha çok baskı yapmalıyız. Valilikler, belediyeler, STK’lar ve basının desteği ile, bu sıkıntıyı Nilüfer’de de, Ergene’de de aşarız. Bunu Avrupa ülkeleri nasıl yapıyorsa, biz de aynı şekilde yapmalıyız ve yapacağız. İlk etapta, Marmara Belediyeler Birliği olarak, kamuoyu oluşturmak için bilgilendirme programlarının yanında, siyanür ve arseniğin zararlarını anlatacağız” diye konuştu.

“BAŞBAKANIN BELEDİYECİLİKTEN GELMESİ BÜYÜK ŞANS”

Başbakanın belediyecilikten gelmesinin, belediyeler için çok büyük faydası olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Altepe, “Başbakan Erdoğan’ın belediyecilikten gelmesi, belediyelerimiz için büyük şans. Belediyecilikle ilgili konularda, çeşitli yasaların çıkmasında ve mevzuatların değişmesinde, başbakanımız belediyelerin yanında. Milletvekilleri şehirlerden, yasama yapmak üzere gönderiliyor. Şehre sahip çıkacak, sorunları giderecek olan yine belediye başkanı. Hızlı kalkınma, yerel yönetimlerle oluyor. Yerel yönetimlerin yetkileri arttırıldıkça, sorunlar daha hızlı çözülüyor” diye konuştu.

“BELEDİYE BAŞKANLIĞI CAMBAZLIK GEREKTİRİYOR”

Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç’sa, “Belediyelerin genel bütçeden aldığı pay arttırılmalı. Bu şekilde belediye başkanlığı yapmak cambazlık gerektiriyor. Ayrıca yüksek maliyeti olan çevre çalışmaları için, belediyelere ekstra ödenek ayrılmasını gündeme almamız gerekiyor” derken, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz de 657 sayılı personel kanununun çeşitli sıkıntıları olduğunu, personel konusunda belediyelere yetki verilmesi gerektiğini açıkladı.

 

Galeri
📆 29 Nisan 2011 Cuma 11:16   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR