MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş » Metal kutu topla, bisikleti kap!..
Metal kutu topla, bisikleti kap!..


Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü geri dönüşüme yönelik projelerine bir yenisini daha ekliyor. Metal kutuları bisiklete dönüştürüyor.

Ataşehir Belediyesi’nden bir geri dönüşüm projesi daha: “Kutu Kutu Bisiklet”. Geçtiğimiz yıl düzenlediği kapak toplama kampanyası ile büyük kitlelere ulaşan Ataşehir Belediyesi metal kutuları da bisiklete dönüştürüyor. Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, 670 tane metal içecek kutusu getiren ilk bin kişiye bisiklet hediye edecek.

Geri dönüşüm tesisinde işlendiğinde 1 adet bisikletin metal aksamını oluşturan 670 tane metal kutu bu yaz bisikleti olmayan çocuklara bisiklet kazandıracak. 670 metal kutu bir bisikletin maliyetini karşılamıyor. Ancak düzenlediği sosyal sorumluluk projeleri ile Ataşehirlilere çevre bilincini aşılamayı hedefleyen Ataşehir Belediyesi ile ÇEVKO bisikletlerin geri kalan maliyetini karşılıyor.

 

Kampanyaya kimler katılabilir?

“Kutu Kutu Bisiklet” kampanyasına 670 metal içecek kutusu toplayan herkes katılabilir. Ancak bir aileden sadece bir çocuk kampanyada bisiklet sahibi olabilecek. Kampanyada 6 yaşın üstündeki herkes için uygun bisiklet bulunuyor.

Topladığı 670 metal içecek kutusunu Ataşehir Belediyesi Fen İşleri Garajı Küçükbakkalköy Mh. Kocasinan Cd.No:1 PK: 34750 Ataşehir-İstanbul adresine gönderen ilk 1000 kişiden biri olan herkes bisiklet sahibi olabilecek. Toplanan metal kutular Ataşehir Belediyesi Fen İşleri Garajı’na elden teslim edilebilecek ya da aynı adrese kargo ile gönderilebilecek. Ancak kargo ücreti katılımcı tarafından ödenecek.

 

Bizzat ya da kargo ile gönderilen kutular bir tutanakla teslim alınacak. Bu kutular Ataşehir Belediyesi’ne ait hassas teraziler ile tartılacak. Bu ölçüm kampanyaya katılım için esas kabul edilecek. Kampanyaya ancak 670 kutuya denk gelen gramaja ulaşan gönderiler katılabilecek. İçecek kutusu dışındaki metal ambalajlar kampanyaya kabul edilmeyecek.

Kampanyaya katılıp bir çocuğu bisiklet sahibi yapabilirsiniz

Eğer bisiklet istemiyorsanız, topladığınız metal kutuları sayısı ne olursa olsun, Ataşehir Belediyesi’ne yollayabilirsiniz. Bu kutular, bağışçılar adına toplanacak ve her 670 kutu bir araya geldiğinde yine bir bisiklete dönüşecek. Bu bisikletler ise sivil toplum kuruluşları, dernekler ve vakıflar aracılığı ile dar gelirli ailelerin çocuklarına ulaştırılacak.

 

Neden metal kutu?

Çünkü metal geri dönüştürülebilir bir madde. Çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçirilerek, ikinci kez hammaddeye dönüştürülüyor ve yeniden üretim sürecine katılıyor. Kullanım dışı kalan metal kutuları toplayarak;

– Doğaya verilen zararı engellemiş,

– Enerjiden tasarruf etmiş,

– Atık miktarını azaltarak çöp işlemlerini kolaylaştırmış

– Geleceğe ve ekonomiye yatırım yapmış olunuyor.

 

📆 26 Nisan 2011 Salı 11:56   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Metal kutu topla, bisikleti kap!..” için bir cevap

  1. Erol Gökmen dedi ki:

    Atıkların her cinsinden istifade edildiğini Güney Kore yıllar önce Evsel atıklardan gübre elde ederek organik tarımda kullanmaya başlamıştı,yine o çevrede Atıkların Enerji üretiminde ve diğer çeşitlerininde çeşitli imalatlarda kullanıldığını,Ankara/Mamak Belediyesinin de Enerji üretiminde kullandığı ,Toronto belediyesinin atıklargan Dogal gaz elde ettiği bununlada enerji elde ederek kentin elektrik işini ve tranvay’ların çalışmasını sağladığı gerçek.Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR