MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Ekonomi, Manşet » Bu Yıl Memurlar Kurbanlık
Bu Yıl Memurlar Kurbanlık


Memur maaşları hakkında bir açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, “ Yaşanan ekonomik gelişmeler karşısında memurların maaşları her geçen gün erirken, 2010 yılı için memur maaşlarına %5 zam yapılması karşısında hayal kırıklığına uğrayan memurlar bu yıl kurban kesemeyecek. Kurban bayramının yaklaştığı şu günlerde vatandaşlarımız buruk bir sevinç yaşıyor. Geçmiş yıllarda yaşanan kurban telaşının yerine bu yıl durgunluk hakim.

Özellikle memur maaş zamlarının et, ekmek, kira, su gibi ürünlere yapılan zamlara yetişememesi, kurban fiyatlarının memur maaşlarıyla karşılanamayacak seviyelere yükselmesi, geçim sıkıntısı çeken memurları çıkmaza sürükledi. Özellikle son 15 yıldaki politikalar, memur maaşlarının her alanda erimesine neden oldu. Türkiye Kamu-Sen olarak yaptığımız araştırmaya göre; bu dönemde memurların alım gücü bazı zorunlu tüketim harcamaları karşısında %67’ye varan oranlarda geriledi. 1994 yılında ortalama maaşıyla yaklaşık 4 adet kurbanlık koyun alabilen memurların maaşları bu yıl ancak 2,5 küçükbaş kurbanlık almaya yetiyor. Buna göre memur maaşı kurbanlık koyun karşısında %43; büyükbaş kurbanlık karşısında %30 değer kaybetti.

Bir tarafta ailesinin geçimini sağlamak için yapmak zorunda olduğu giderler; diğer tarafta dini bir vecibe olarak gördüğü kurban ibadeti memurları kara kara düşündürüyor. Hükümet, kurban olarak bu yıl memurları seçti. Ancak memurlar kurban ve köle olmadıklarını 25 Kasım’da üretimden gelen gücünü kullanarak gösterecektir. Çünkü bıçak kemiğe dayandı.

Haydi kamu çalışanlarını kurban ve insan haklarından yoksun köle olarak görenlerin hesabını bozalım” dedi.

📆 13 Kasım 2009 Cuma 10:11   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR