MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Flaş » Özel Kalem Müdürleri Sarıyer’de Buluştu
Özel Kalem Müdürleri Sarıyer’de Buluştu


İstanbul’un 38 ilçe belediyesinin özel kalem müdürleri ve basın danışmanları Sarıyer’de bir araya geldi. Kaynaşma amacıyla düzenlenen kahvaltının ardından Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Recep Bozlağan, Liderlik ve Karizma konulu bir seminer düzenledi.

Siyasi parti ayırımı gözemeksizin belirli aralıklarla toplanan İstanbul ilçelerinin özel kalem müdürleri ve basın danışmanları, kaynaşma organizasyonlarına Sarıyer’de devam etti. İSKİ’nin Baltalimanı Sosyal Tesisleri’nde hafta sonu kahvaltısında buluşan özel kalem müdürleri ve basın danışmanları bol bol sohbet ederken, yeni ilçe olan ve görevlerine yeni başlayan isimlerle, uzun süredir belediyecilik tecrübesine sahip görevliler, fikir alışverişinde bulundular.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eski özel kalem müdürlerinden Marmara Belde Yapım A.Ş. Genel Müdürü İsmail Yaşar ve İSKİ Özel Kalem Müdürü Mualla Öncü’nün açılış konuşmasıyla başlayan program, İSKİ’de Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü de yapmış olan Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya’nın konuşmasıyla devam etti.

İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, başkanların başarısında ve başarısızlığında özel kalem müdürlerinin büyük rol oynadığını ifade ederek, “Belediyeler birçok kurum ve kuruluşa göre daha seri çalışıyor. Özel kalem müdürleri çok aktif ve tempolu çalışmalı. Bir Belediye Başkanının başarısı ve başarısızlığı, özel kalem müdürlerinin kapasitesi ile de ilişkilidir. Özel kalem müdürlerinin en önemli görevlerinden biri de halkı memnun etmektir” derken, İstanbulluların İSKİ’den %88 oranında memnun olduğunu, % 100’ü bulana kadar kendilerini başarılı saymayacaklarını ve İSKİ’de çalışıyor olmaktan dolayı gurur duyduğunu söyledi.

Cafer Uzunkaya’nın ardından Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Recep Bozlağan, özel kalem müdürlerine yönelik olarak Liderlik ve Karizma konulu bir seminer verdi. “Üstüne düşeni yapan kişi, liderliğe ilk adımı atmıştır” sözüyle anlatıma başlayan Doç. Dr. Bozlağan, her meslek ve konumdaki çalışanın, işinin gereğini en iyi şekilde ifa ederek liderlik yolunda ilerleyebileceğini söyledi. Liderliğin tanımını, “Ahlaka uygun yüce bir amaç belirlemek ve bu amacın etrafında ekip çalışmasına dayalı bir sistem kurmak ve geliştirmek” olarak yapan Bozlağan, başkalarına danışarak çalışmanın ve ‘ben yaptım’ yerine ‘biz yaptık’ ifadesini kullanmanın uygun olduğunu belirtti.
Doç. Dr. Recep Bozlağan ‘vizyon, ekip, sistem ve başarı’ unsurlarıyla liderliği anlatırken, lider ile yönetici arasındaki farkı da açıklayarak, “Yönetici mevcut durumu sürdürür; gücünü mevzuattan ve makamdan alır; katı, otoriter, aman sorun çıkmasın yaklaşımındadır. Lider ise mevcut durumu geliştirir; gücünü kişisel özelliklerinden alır; esnek, karizmatik ve çözüm odaklıdır” derken, liderlerin kural değiştirme ve şartların dışına çıkabilme cesareti göstererek sorunları çözebildiğini; yöneticilerinse kurallara bağlı kalarak zaman zaman sorunları halı altına süpürebiliyor olduğunu dile getirdi.
Karizma ve Entelektüel Teşvik konularıyla ‘Dönüştürücü Liderlik’ kavramını açıklamayı sürdüren Doç. Dr. Bozlağan, lider olmak için diksiyon, beden dili ve düzgün hitabet kurslarına gidilmesi gerektiğini de belirtti

📆 22 Temmuz 2009 Çarşamba 23:37   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR