MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Manşet, Toplum » Ataşehir sebze ve meyve hali taşınıyor mu?
Ataşehir sebze ve meyve hali taşınıyor mu?


CHP İBB Meclis Üyeleri Bayrampaşa ve Ataşehir hal esnafının ilkel koşullarda hizmet vermeye çalıştığını ve hallerin taşınıp taşınmaması konusunun ne durumda olduğunu İBB Meclis gündemine taşıdı.

İBB Meclis Üyeleri hazırladıkları yazılı soru önergesinde Bayrampaşa ve Ataşehir hal esnafının ilkel koşullarda hizmet vermeye çalıştığını gündeme getirerek İBB Başkanı Kadir Topbaş’a,” Ataşehir ve Bayrampaşa halini nereye taşımayı düşünüyorsunuz? Bu esnaf ve hizmet için nasıl bir hal binası düşünüyorsunuz? Bu konuda yapılan fizibilite çalışması var mı? Varsa aşaması nedir? Ataşehir ve Bayrampaşa halinin olası taşınması, projelendirme, dükkânların esnafa dağıtımı, sosyal tesislerin işletilmesi konularında esnaftan ve ilgili sendika, dernek, oda vb STK’lardan hangilerinden, hangi tarihte görüş alınmıştır? Plan değişikliği yaparak yeni AVM olarak tasarladığınız Ataşehir halinin hizmete giriş tarihi ile ilgili düşünceniz veya planınız nedir? Sorularını sordular. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisinin 2011 yılı Nisan ayı oturumlarında İBB Meclis Üyeleri; Dr. Hakkı Sağlam, Serdar Bayraktar, A.İnci Beşpınar ve Mehmet Demirok imzaları ile Başkan Kadir Topbaş’ın yazılı cevaplaması isteği ile oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edilen yazılı soru önergesinde şunlara değinildi;

Hal esnafı ilkel koşullarda hizmet veriyor

Haller önemli görevler yapmakta olup; üreticinin mallarını tüketiciye ve/veya ara imalatçılara en uygun fiyatlarla (piyasa oluşmasını) ulaşımını sağlayarak  bugünlere gelinmiştir. Diğer taraftan 2010 Avrupa Kültür Başkenti, AB girmeye çalışan Türkiye’nin en önemli kenti İstanbul’da Bayrampaşa ve Ataşehir hal esnafı ilkel koşullarda hizmet vermeye çalışmaktadır. Bu kapsamda;

1.Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın 2007/2 genelgesi ile özellikle büyük ve zincir marketlere tanınan ve yeni Hal Yasasının özünü teşkil eden beyan usulü bildirim ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hallerine 2007,2008,2009 ve 2010 yılları için aylık bazda ödenen rüsum miktarları ne kadardır?

2.Sebze ve Meyve Komisyoncuları (Bayrampaşa ve Ataşehir –eski Kadıköy-) tarafından 2007-2008-2009-2010 yıllarında aylar itibariyle tahakkuk ve tahsil edilen rüsum tutarı nedir?

3.İBB Başkanı olarak beyan esasını ve uygulamasını doğru buluyor musunuz?

4.Ataşehir ve Bayrampaşa halinde ayrı ayrı kaç esnaf hizmet vermektedir?

5.Ataşehir ve Bayrampaşa halini nereye taşımayı düşünüyorsunuz?

Bayrampaşa ve Ataşehir Halleri yıkılıp yerine yeni AVM’ler mi yapılacak?

6.Bu esnaf ve hizmet için nasıl bir hal binası düşünüyorsunuz? Bu konuda yapılan fizibilite çalışması var mı? Varsa aşaması nedir?

7.Ataşehir ve Bayrampaşa halinin olası taşınması, projelendirme, dükkânların esnafa dağıtımı, sosyal tesislerin işletilmesi konularında esnaf tan ve ilgili sendika, dernek, oda vb STK’lardan hangilerinden, hangi tarihte görüş alınmıştır?

8.Plan değişikliği yaparak yeni AVM olarak tasarladığınız Ataşehir halinin hizmete giriş tarihi ile ilgili düşünceniz veya planınız nedir?

9.Hal kanunu ve yönetmeliği uygulamasının 2012 yılına ertelenmesinde herhangi bir katkınız var mı? Görüşünüz nedir?

10. 01.01.2012 tarihine ertelenen yeni hal yönetmeliğinin yetişeceğine ve bunun uygulamasıyla ilgili özellikle beyan usulüyle ilgili teknolojik alt yapının yetişeceğine inanıyor musunuz?

11. Yeni yapılmasını düşündüğünüz hal binalarını, gelişmiş ve AB ülkelerindeki gibi bir kompleks olarak tasarlamayı yani içinde et, balık, kuru gıda bölümleri ile ihracatı kolaylaştıracak birimler / kurumlar ilave etmeyi düşünüyor musunuz?

 

📆 13 Nisan 2011 Çarşamba 15:48   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Ataşehir sebze ve meyve hali taşınıyor mu?” için bir cevap

  1. Burhan altın dedi ki:

    ataşehir hali kaldırmasını istiyoruz çünkiü çok zorluk çekiyoryz halin kaldırılımasını arz eder saygılarımı sunarım….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR