MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Mekanlar » Kartal’da ünlülerin buluştuğu mekan, Büyük Erzurum Sofrası
Kartal’da ünlülerin buluştuğu mekan, Büyük Erzurum Sofrası


Kartal’a gelip de cağ kebap yemeden gitmeyin…

İstanbul Kartal’da yöresel yemeklerden cağ kebabın en iyi sunulan yeri, Büyük Erzurum Sofrası.

Hem yemek hem de Erzurum muhabbeti.

Ayran aşı çorbası, cağ kebabı, kadayıf dolması, su böreğinden oluşan özel menü damak tadının yanı sıra bu özel mekanı farklı kılan diğer bir özellikte ünlülerin de tercih etmesi.

 

Gelen ünlülerin resimleri ayrı bir hava katmış…

Duvarlarda yapılan panolarda, cağ kebap yemeye gelen sanatçıdan sporcuya, siyasetçiden akademisyene bir çok ünlülerin resimleri yer almaktadır.

 

Gurmelerin ısrarla tercih ettiği mekan…

Dünyaca ünlü gurme Vedat Milor, “ Cağ kebap yemek için Erzurum’a gitmeye gerek yok” diyor.
Milor, ”Gerçek bir Cağ Kebap yemek için de Erzuruma gitmeye gerek yok. Ama Kartal’a uzanacaksınız. Büyük Erzurum Sofrası’na.
İtiraf edeyim ben  Cağ Kebabı ilk burada yedim. Ama tedbirimi alarak. Yani punda gelmeyeyim diye yanımda Erzurumlu bir ‘gurme’ ile gittim lokantaya.
Daha ağzımıza ilk lokmayı atar atmaz ikimizin de sağ elinin baş parmakları yukarı kalktı. Benim için nefes kesici bir lezzet.

Cağ kebabın kısa öyküsü

Erzurum’a özgü olan Cağ Kebap’ı, önceden terbiye edilmiş etin yatık bir şiş üzerinde odun ateşi eşliğinde pişirilmeye hazırlanır. Cağ adı verilen şişler kullanılarak servis yapıldığından bu ad almıştır.    

 İlk kez gelen müşteri, “Cağ” ın ne olduğunu merak ediyor Erzurum’da “şişe” e “Cağ” deniliyor. Yatık döner olarak da adlandırılan Cağ kebabın öyküsü şöyle,

Muhabbet kebabı da denilir…

Odun ateşinde pişirilen etler, cağlara dizilerek kesilir. Cag kebabının ilk ismi, ahbap kebabı, muhabbet kebabıdır. Erzurum’da dost sohbetlerinde yapılan ahbap kebabı, zamanla Cağ kebabına dönüşmüştür.

Düşük Kolesterole sahip…
İlk bakışda “ağır” bir besin olarak bilinen Cağ Kebabı, son yıllarda çok revaçta.
Bunun sebebi Cağ Kebabında kullanılan kuzu etinin kolesterol değerinin, tavuk etiyle aynı, yumurtadan daha düşük olmasıdır.

Kordonboyu Mah. Kumlar Cad. No:26/2 Atalar Kartal (Atalar tren istasyonunda sahile doğru ilerlediğinizde hemen sağınızda kalıyor)  Kartal, İstanbul

0216 488 47 47

http://www.buyukerzurumsofrasi.com.tr/

📆 11 Nisan 2011 Pazartesi 12:18   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Kartal’da ünlülerin buluştuğu mekan, Büyük Erzurum Sofrası” için bir cevap

  1. cavit dedi ki:

    cağ kebabı sadece erzuruma ait değil artvin ve erzurumun ortak yemeği,erzurumun merkezinden öteside bilmiyo,artvinin merkezinden öteside,bu da demektirki sadece erzuruma özgü değil,artı öyküsü oluşumu ise eskiden iki pehlivan bir kuzuyu keser parçalayarak uzun bir sırığa dizer ve ateşin karşısında çevirir,keserken yere düştüğü için bu sefer cağ denilen çubuklara kesilir ve adı kalır cağ kebabı,ha bide cağda eskiden kadınların çorap dokudukları şişlerede cağ derlermiş bu çubuklarda cağa benzediği için adı kalmış cağ kebabı,,,zaten cağ olarak yiyen artvin,,,erzurum tarafı lavaşa dürüm yapıyo, cağda artvin gibi cağdan çekip yemiyo,bunu araştırmak isteyen bi artvine bide erzuruma gitsin cağ vurulan yerlerde izlesin saygılarımla,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR