MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Manşet » Yüksek Sadakat: Biz hırsız mıyız?
Yüksek Sadakat: Biz hırsız mıyız?


Yüksek Sadakat tercihlerinin ‘neden İngilizce şarkı’ olduğunu anlattı.

Yüksek Sadakat’in Eurovision şarkısı daha dinlenir dinlenmez “çalıntı” iddialarına maruz kaldı. “Eurovision şarkısı çalıntıdır” diyen bazı kesimlerin hedefindeki grup Yüksek Sadakat, sessizliğini Haber Aktüel’e bozdu.

Şarkılarının çalıntı olmadığını söyleyen grubun üyelerinden Serkan Özgen, şarkılarının çalıntı olduğunu iddia edenlere şu soruyu sordu: Biz hırsız mıyız?

Eurovision’a katılacakları şarkının çalıntı olduğunu iddia edenlere nasıl bir tepki göstermeleri gerektiğinin grup üyeleri arasında çok konuşulduğunu anlatan Özgen, sonuç olarak bu konu üzerinde fazla konuşmama kararı aldıklarını söyledi. Live It Up ismindeki şarkılarının çalıntı olmadığını son kez dile getiren Özgen, “Bu parça Yüksek Sadakat’in bestesi, düzenlemesi olan özgün bir parça ve biz ne yaptığımızı biliyoruz. Bizim için önemli olan da bu” dedi.

“MÜZİK EVRENSELDİR VE BUNUN DİLİ MÜZİĞİN DİLİDİR”

Yüksek Sadakat grubunun solisti Kenan Vural, yarışmaya İngilizce şarkıyla katıldıkları için yapılan eleştirileri değerlendirdi. “Müzik evrenseldir ve bunun dili müziğin dilidir” diyen Vural, yarışmaya İngilizce şarkılarla katılanların şansının daha fazla olduğunu belirtti. “Yarışmada iyi bir derece almak istediklerinin altını çizen Vural, şunları söyledi: sözlü bir müzikle, yani bir şarkı ile gidiyoruz.

Biz şarkımızı söyleyeceğiz, insanlar da bize puan verecekler. Bizim tanımımızla örtüşen bir tanım olmasa da insanların kafasındaki başarı tanımı orada alacağımız dereceye göre belirleniyor. Üst sıralara tırmanmanız sizin başarınızı, tırmanmamanız da aslında başarısızlığınızı sembolize ediyor. Dolayısıyla siz oraya puan toplamaya gidiyorsanız sizin söylediğiniz söz ne kadar çok insan tarafından algılanırsa bu size o kadar çok puan olarak dönecektir diye düşünüyoruz.”

“TRT ÖZGÜR DAVRANABİLECEĞİMİZ SÖYLEDİ”

TRT yöneticilerinin İngilizce şarkı söyleme ya da söylememe konusunda bir kararı olmadığını anlatan Vural, “neden İngilizce bir şarkı” sorusunun en net cevabını şu cümlelerle verdi: “Biz şarkıyı düzenlerken de Eurovision kriterlerini göz önünde bulundurduk, “ne yapabiliriz” diye düşündük. İngilizce söylemek de aslında tamamen bunun doğal bir sonucu. Bundan önceki senelere bakarak istatistikî bir çalışma yaptık.

Türkiye’yi İngilizce şarkılarla temsil eden grupların daha üst sıralara tırmandığını gördük. Bu da gayet normal çünkü Avrupa’da İngilizce bilenlerin sayısı Türkçe bilen insanların sayısından çok. TRT ile yaptığımız görüşmelerde, onların da bize söyledikleri bu konuda özgür davranabileceğimiz, bir kısıtlama getiremeyecekleri yönündeydi. Hatta “öyle bir şarkı yapmak gerekiyor ki; bizim dereceye girmemizi olumlu yönde etkileyecek anahtar ya da kriter olan Avrupalı insanlardan puan, oy alabilelim” denildi.”

“TÜRKÇE OLİMPİYATLARI DİLİMİZE SAHİP ÇIKMAMIZ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ”

 

Türkiye’yi bu sene 2011 Eurovision şarkı yarışmasında temsil edecek grubun solisti Vural, Türkçe Olimpiyatları’nın önemine de dikkat çekti. Türkçe Olimpiyatları’nın Türkçeye sahip çıkmak için önemli olduğuna işaret eden Vural;Dil ortak bir şeydir. İnsanın kendini, yaşadığı toplumu tanımlaması, tarihini tanımlaması ortak bir kültür ve bilinç yaratması konusundaki en temel birleştirici unsurdur. Bu manada bu yapılan işi tabi ki çok güzel buluyorum. İnsanların buna gösterdiği ilgi, Türkiye’nin bu noktada stratejik bir noktada bulunması, bunu düzenleyen bir ülke olması tabi ki dilimize sahip çıkmamız açısından çok önemli.”

Röportajın tamamı: www.haberaktuel.com/yuksek-sadakat-ingilizce-sarki-bir-meydan-okumadir-haberi-391376.html

📆 11 Mart 2011 Cuma 17:22   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR