MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Timsal Karabekir, gönül dostlarının konuğu oldu
Timsal Karabekir, gönül dostlarının konuğu oldu


«Gönül dostları” geleneksel kahvaltısının bu ayki konuğu,  Atatürk’ün Silah arkadaşlarından, Milli Mücadelenin ünlü Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir’in  kızı Timsal Karabekir oldu.

Timsal Karabekir,  Cumhuriyetin kuruluşunda verilen mücadele ve Cumhuriyetin kazanımlarından geri adım atılmaması konusunda görüşlerini dile getirdi.

2004 yılından bu yana, her ayın ilk pazarında, kahvaltılı toplantıda  bir araya gelerek “Memleket Meselelerini” konuşan “Gönül Dostları” çeşitli yaş ve mesleklerden “Türk Milliyetçilerinin”  oluşturduğu bir sohbet platformu. Türk Eğitim – Sen İstanbul 5 Nolu Şube Başkanı Enver Demir’in de mensubu olduğu,   Koordinatörlüğü ve  Sözcülüğünü yaptığı “Gönül Dostları” nın arasında öğretmenden doktora, esnaftan işçiye  kadar  birçok sosyal kesimden katılımcı bulunuyor. İstanbul Akgün Otel’de düzenlenen kahvaltının ardından yapılan söyleşide konuşan, Timsal KARABEKİR “ Geçmişini bilmeyen milletler geleceklerini  inşa edemezler “dedi.

Timsal KARABEKİR, Kurtuluş savaşı  yılları ve babası Kazım KARABEKİR e ait resimlerden oluşan slayt gösterileri eşliğinde yaptığı konuşmasında,Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluş yıllarına değinirken,”Bir ana hastalanmış, etrafındaki çocukları ise onu tedavi  edeceklerine birbirleri ile boğuşuyorlar , bu örnek bugün içinde geçerlidir” dedi.

Ermeni soykırım iddialarına da, babasının hayatından verdiği birtakım misallerle karşı çıktı. Ermenilerin Türklere saldırması ve mezalimleri sonucunda, devletin tehcir kararı aldığını ifade eden Timsal KARABEKİR, Babamın çocukluğu Ermenilerle dostluk içinde geçmiştir, Türklerle Ermeniler arasında herhangi bir sorun yoktu.Osmanlının  “sadık vatandaş” dediği Ermeniler,1915 li yılarda Ruslarla birlik olarak,Osmanlıyı arkadan vurmuştur.Osmanlıya bunu yapanlar bölgeden tehcir edilmiştir.Kesinlikle soykırım yapılmamıştır.dedi.

Gençlerimizin tarihimizi iyi bilmesi gerekir diyen KARABEKİR “ Bu millet üzerinde yüzyıllardır oyunlar oynanmaktadır. Biz tarihimizden ders alırsak, bu oyunları boşa çıkarırız.Çanakkalede  omuz,omuza mücadele eden,birlikte canını verenlerin,Türk-Kürt , Alevi-Sunni  derdi yoktu.Dikkatli olmalıyız” diye  konuştu.

Enver DEMİR

📆 08 Mart 2011 Salı 12:23   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR