MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Acıbadem, Ekonomi, Flaş, Genel, Manşet, Toplum » Köylü kadınlar emeğiyle ülkesine prestij sağladı
Köylü kadınlar emeğiyle ülkesine prestij sağladı


Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 24 Şubat 2011’de DOBAG (Doğal Boya Araştırma Geliştirme) çerçevesinde Manisa-Yuntdağ ve Çanakkale-Ayvacık bölgelerinde üretilmiş olan halı ve kilimleri Acıbadem Kampüsü’nde topluma sunmuştu.

Dobag Projesi dünya çapında bir proje olup Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi eğitimcileri tarafından köyleri kalkındırma, kadınları özgür kılma ve iş sahibi yapma ve sosyal statüde değişiklik yaratma projesidir. Bu proje sayesinde geleneksel motifleri ile uluslararası alanda söz sahibi olan halı ve kilimlerimiz köy kadınlarımız tarafından dokunmakta ve özel etiketleri ile ihraç edilmektedir. Ülkemize inanılmaz bir servet ve prestij sağlayan bu proje ile köy kadınlarımız ekonomik özgürlüklerini kazandıkları gibi, özgürce seyahat edebilme, dokuma sanatlarını yurtdışında icra edebilme ve yurtdışında konferans verme şansını elde edebilmişlerdir. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü öğretim üyelerinin uzun yıllar köylerde eğitim vererek ülkemize sanatları alanında büyük bir başarı kazandıran bu proje köylü kadınlarımıza doğal boyalarla geleneksel Türk motiflerini halı ve kilimlere uygulamayı öğreterek uluslararası alanda büyük bir prestij kazandırmıştır.

Ülkemize kazanç sağlayan bu projenin diğer önemli bir yanı da sanat eğitimi ile köylü kadınların ekonomik ve sosyal statüleri değişmiş, ataerkil düzende söz hakkı kadına geçmiştir. Dobag Halı ve Kilim sergisi yanı sıra bölüm galerilerinde yer alan sergilerde dokuma konseptinin ağırlık kazandığı görülmektedir.

Tekstil Bölümü’nde İTKİB Halı Tasarımı Yarışması Finalistleri Sergisi, Resim Bölümü’nde “Kaybolmak” Düzenleme Sergisi, Geleneksel Türk Sanatlar Bölümünde Dobag projesinin en önemli isimlerinden köylerde uzun yıllar eğitimci olarak görev yapan Prof. Şerife Atlıhnan Öğrencileri Halı Kilim Sergisi, Doç. Ergün Turan-Süreyya Yılmaz Dernek “Biz” fotoğraf Sergisi ve tüm katlarda yer alan bölüm öğrenci sergileri önemli sanat ve tasarım sergileri olarak yerini almaktadır. Sergiler 15 Nisan 2011 tarihine kadar sürecektir.

📆 08 Mart 2011 Salı 11:00   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR