MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Flaş » Belediyeler, elektronik dağlarla uğraşmasın
Belediyeler, elektronik dağlarla uğraşmasın


Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Çevre Yönetim Merkezi öncülüğünde her ay sistemli bir şekilde düzenlenen Çevre Koruma ve Temizlik İşleri Müdürleri Koordinasyon Toplantısı, bu ay Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. MBB Çevre Yönetim Merkezi Direktörü Aynur Acar, önemli açıklamalarda bulundu.

Marmara Belediyeler Birliği’nin (MBB) artık geleneksel hale getirdiği birim müdürleri koordinasyon toplantılarından olan Çevre Koruma ve Temizlik İşleri Müdürleri Koordinasyon Toplantısı, İstanbul başta olmak üzere Kocaeli, Bursa, Edirne, Tekirdağ ve Bolu illerinin yoğun katılımıyla Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapıldı. Yüz kişiye yakın bir katılımla gerçekleşen toplantıda “Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların (AEEE) Kontrolü Yönetmeliği” ve “Ambalaj Atıkları Kontrolü Yönetmeliği Taslağı” gündem maddeleri olarak değerlendirildi.

“BELEDİYELER, ELEKTRONİK DAĞLARLA UĞRAŞMASIN”

MBB Çevre Yönetim Merkezi Direktörü Aynur Acar’ın açılış konuşması ve moderatörlüğü ile başlayan toplantıda öncekilerden farklı olarak özel sektör ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine de söz verildi.

Atıkların Türkiye’de büyük sorun yaratmasına rağmen ciddiye alınmadığını gerekli ve modern tesislerin kurulmadığını belirten Acar, yönetmeliklerle belediyelerin desteklenmediğini ve belediyelerin yetkilendirilmiş kuruluşlar ve Toplama Ayırma Tesisi sahibi lisanslı toplayıcılarla yaşadıkları sıkıntıların nedenlerinin sadece bir yönetmeliklerle çözülemeyeceğini vurguladı. Mevcut çöp dağlarını tam olarak ortadan kaldıramamışken, 2016-2018 yıllarında çıkarılması düşünülen Elektrikli Elektronik Atıklar Yönetmeliği’nin bir an evvel çıkarılması gerektiğini de sözlerine ekleyen Acar, aksi takdirde belediyelerin bir de Elektronik Atık dağları ile uğraşmak zorunda kalacağını söyledi.

“ÜRÜNÜ PİYASAYA SÜRENLER, ATIĞINDAN DA SORUMLU”

Acar, açıklamalarının devamında, “Gerek ambalaj, gerekse elektronik ürünleri piyasaya sürenlerin kayıt altına alınması gerekiyor. Ürünleri piyasaya sürenler, ürettikleri ürünlerin atıklarından da direkt olarak sorumludurlar. Kayıt dışı iş yapanların yükünü, belediyeler ve piyasaya kayıtlı ürün sürenler çekiyor. Marketler zincirlerine tavsiyemiz de, geri dönüşüm için ÇEVKO veya TÜKÇEV gibi yetkilendirilmiş kuruluş üzerinden, piyasaya KAYITLI ürün sürenlerle çalışmalarıdır” dedi.

📆 04 Mart 2011 Cuma 14:19   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR