MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş » İmam Hatip Liseliye ayrımcılık bitsin artık!
İmam Hatip Liseliye ayrımcılık bitsin artık!


“Kara, Deniz ve Hava Harp Okullarına Giriş Genel Başvuru Koşulları” duyurusunda Anadolu İmam Hatip Liselerinden mezun olanlar dâhil İmam Hatip Liselerine bir dönem dahi devam edenlere Harp Okulları’na girişin kapısını tamamen kapatan Genelkurmay Başkanlığı’nı ‘ayrımcılığa son vermeye davet’ eden Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Askeri okullar ve Polis okullarının İmam Hatip Lisesi mezunlarına dönük ayrımcı, eşitsizlikçi ve antidemokratik uygulamalarının son bulmasını istiyoruz” dedi.

Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nin iç tehdit bölümünden tamamen öznel kriterlerle tanımlanan “irticai faaliyetlerin” çıkarıldığı, 28 Şubat sürecinin bittiği ve katılımcı, çağdaş demokrasinin hâkim olmaya başladığı bir dönemde, Genelkurmay Başkanlığı’nın tutumunda en ufak bir değişikliğin olmadığını söyleyen DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Genelkurmay Başkanlığı’nın, devlet tarafından açılan, müfredatı hazırlanan, öğretmeni atanan, Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri tarafından denetlenen İmam Hatip Liselerine devam eden bu ülkenin çocuklarına dönük dışlayıcı tutumu kabul edilemez bir durumdur” dedi.

Kaldı ki milli ve etik değerler noktasında, vatanperverlik, şehitlik ve gazilik gibi kavramlar açısından donanımlı olduğu her kesim tarafından kabul edilen İmam Hatip Liselilerin, Milletimizin Peygamber ocağı olarak adlandırdığı kutsal bir kurumdan tecrit edilmesi toplum vicdanında bir sarsıntı ve travma oluşturmaya devam etmektedir. Bu nedenle, başta Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere tüm siyasi partilerimizin İmam Hatipler üzerinden istismara prim veremeden, elbirliği ile bu haksızlığa biran önce son vermesi gerekir” diye konuşan Avcı, sendika genel merkezinde yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti:

İmam Hatip Liselerinde okuyan çocuklarımız da bu ülkenin çocukları. Ben de bir İmam Hatip Lisesi mezunu olarak;  yıllar önce en büyük hayalim olan harp okulunun sınavlarına müracaat dahi edememiş ve çok üzülmüştüm. Hafızamda kurumayan bir gözyaşı olarak kalan bu mağduriyetime konu olan haksız uygulamanın günümüzde de devam ediyor olması çok incitici bir durumdur.

Dolayısıyla herkesin, tüm gençlerimizin, imam hatip liselilerin de hayallerini gerçekleştirebileceği özgür ve demokratik bir Türkiye’yi kurmamız gerekiyor. Barış, kardeşlik ve huzur dolu büyük ve müreffeh Türkiye için buna ihtiyaç var.

📆 04 Mart 2011 Cuma 10:43   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR