MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Kültür-Sanat, Manşet » Zeyneloğlu, “Nefes, bir kahramanlık öyküsü değil”
Zeyneloğlu, “Nefes, bir kahramanlık öyküsü değil”


Bağımsız Cumhuriyet Partisi İstanbul İl Başkanı Öznur Zeyneloğlu, Nefes isimli sinema filmini Farklı bir Eleştiri getirdi.

Zeyneloğlu, “Öncelikle söyleyelim ki ‘Nefes, adlı filimin konusu, bir kahramanlık öyküsü değil. Son zamanlarda, Atatürk’e ve Türk ordusuna karşı yapılan sinsi saldırının bir halkası niteliğinde.’ Mustafa filmini yapan Can Dündar yapımı, paralelinde bir propaganda filmi.

Film başlarken bir savaşın neden, niçin nerede, kimler veya hangi uluslar arasında, ne zaman geçtiğine dair hiçbir ön Anlatım yok. Böyle filimler de ön anlatım yapılır, sadece Hikayenin bir kurgu olduğu vurgulanır.

Filimde, sarp dağlarda, bulutlar arasında bir komando birliği ile teröristler arasında geçen çatışma ve baskın anlatılıyor. Komutan yüzbaşının, şehit düşen Arkadaşının acısıyla morali bozuktur. Saçma denecek kadar tuhaf Konuşmalar yapar. Gerçekte, Türk komutanları daima, askerlerine Yüksek Yüksek Maneviyat aşılar. Yüzbaşı, Arkadaşını öldüren ‘Doktor, kot adlı teröristten intikam almak için, araziye çatışmaya çıkar. Yüzbaşı, Doktor ekibinden Bazılarını öldürür ve bir yaralı kadını esir alır, yaralı kadının boğazını sıkarak ona bir nevi işkence yapar ki, Türk geleneğinde esirlere işkence yoktur. Türk subayı işkenceci olarak gösteriliyor.

Çatışma olmadığı zamanlar, askerler Türkü söyleyerek, aileleriyle telefon ile konuşarak vakit geçirirler. Bir asker, Atatürk büstünü zaman zaman silerek Parlatır.

Daha sonra bir baskında, Türk Yüzbaşı, Alnının ortasından bir kurşun yiyerek şehit olur. Atatürk büstü yerlere düşmüştür. Baskın sonrası yerden kaldırılır. Yerine konur.

Yüzbaşı ölümünün öncesi, asıl olan der nefes alabilmektir. Yüzbaşı,”Savaşta ölen kurban, ÖLDÜREN katildir”gibi laflar eder. Gerçekte Türk geleneğinde ölen şehit çarpışan gazidir. Şehitlik yüce bir mertebedir. Yüzbaşının, akılları alt üst eden bu cümlesini Cumhuriyet gazetesi yazarı Sungu Çapan en iri puntolarda, kültür sayfasının başlığında kullanmıştır. (30 Ekim 2009)

Türk ordusunun savaş gücünü kıran ve askere evlatlarını davul, zurna ile gönderen Türk halkinin düşüncelerini alt üst eden bu cümleyi Esefle kınıyorum.

En Çok Üzüldüğüm bir nokta da, CHP Genel Başkanı Deniz BAYKAL’IN ve Genel Kurmay Başkanı’nın ‘Filmi Beğendik”şeklinde ki beyanlarıdır.

Avrupa’ya da satmaya düşündükleri bu filmin Yoğun bir propaganda filmi olduğunun farkına varmalıydılar.

Cumhuriyet yazarlarından Deniz Som’u da gerçeği gördüğü için kutluyorum “dedi.

📆 06 Kasım 2009 Cuma 19:31   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Zeyneloğlu, “Nefes, bir kahramanlık öyküsü değil”” için bir cevap

  1. ozan dedi ki:

    bence tam aksi herşeyi gerçekliğiyle anlatan bi filmdi
    bazı kişiler bence nasıl görmek istiyorsa öyle görüyor ama anlatılanlar yaşayanların bile tasdiklediği doğrulardır bana göre ve ben çok beğendim propaganda yerine gerçekler gözüyle algıladım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR