MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Manşet, Toplum » Çocuklara çevre bilinci erken kazandırılmalıdır
Çocuklara çevre bilinci erken kazandırılmalıdır


“Çocuklarımıza mümkün olduğunca bilinçli bir eğitim, temiz çevre, temiz doğa, az yıpratılmış bir dünya bırakalım, bu opsiyon değil, zorunluluktur”.Söylemleri ile dikkat çekmek isteyen CHP’li Gökhan Gümüşdağ İstanbul İl Genel Meclisi toplantısında hazırladığı yazılı önerge ile okullara 3 ayrı renkte çöp kutuları konulmasının zorunluluk haline getirilmesini isteyerek,” Kâğıt, cam ve metal gibi atıkların ayrı ayrı çöp kutularında biriktirilmesi sağlanmalıdır. Böylelikle yarının teminatı olan çocuklarımıza şimdiden cevre bilincinin aşılanmasının ivedi gereklilik olduğunu düşünüyoruz. İl Genel Meclisimizde, İstanbul ili kapsamı dahilinde bulunan ilköğretim okulları öğrencilerine çevre bilincinin daha etkin kazandırılması için gerekli çalışmaların, yaptırımların ve girişimlerin yapılmasını istiyoruz” dedi.

Çevre bilinci eğitimi çocuklarımıza ilköğretim çağında daha etkin kazandırılsın

Küçükçekmece İlçesinden seçilen CHP İstanbul İl Genel Meclis Üyesi Gökhan Gümüşdağ, 2011 yılı Şubat ayı İl Genel Meclisi oturumunda, “İstanbul ili kapsamı dahilinde bulunan ilköğretim okulları öğrencilerine çevre bilincinin daha etkin kazandırılması hakkında” konulu önerge sundu. Önerge oy birliği ile ilgili komisyonlara havale edildi. Yazılı önergesi ile ilgili açıklamalarda bulunan CHP’li Gümüşdağ şunları söyledi;

“Erken zamanda verilen bilinçlendirme insanın kişiliğine çakılır. Geç zamanda yapılan bilinçlendirmeler ise insanda zorlama düzen dizileri haline gelmektedir”

“Çocuklarımıza birçok temel eğitim ve kültür değerlerini daha çok ergen çağlarda verilmesi onların bu değerlerle iç içe büyümeleri ve kendi ananevilerine sahip birer sorumlu vatandaş olarak büyümelerini sağlamak herkesin ve özellikle seçilmiş siyasetçilerin görevi olmalıdır. Kişilikleri oluştuğunda artık evlatlarımız yüklediğimiz değerlerin bir kümesi haline gelmiştir. Tıpkı bir bilgisayara yüklenen bir program gibi. Hangi program yüklenirse, onun için işlev görmesi gibi. Çevre bilincinin insanlara verilmesinin çok geç zamanlara bırakılması aslında çok yanlış bir eğitim sürecidir. Erken zamanda verilen bilinçlendirme, insanın kişiliğine çakılırken geç zamanda yapılan bilinçlendirmeler ise insanda zorlama düzen dizileri haline gelmektedir”

“Çocuklarımıza mümkün olduğunca bilinçli bir eğitim, temiz çevre, temiz doğa, az yıpratılmış bir dünya bırakalım, bu opsiyon değil, zorunluluktur”

“Unutmamalıyız ki bu dünyayı biz, çocuklarımıza teslim etmek üzere, babalarımızdan emanet aldık ve geride bıraktığımızda mümkün olduğunca az yıpratılmış bir dünya bırakmak biz erginlerinde en büyük görevidir. Dünyada insanlar var olduğu sürece talepler sonsuz olacaktır, oysaki dünyanın sunabileceği kaynaklar sınırlıdır. Yani petrol, demir, bakır ve buna benzer birçok kaynak sınırlı miktardadır ve bunların miktarı sonsuz değildir. Bu kaynakların dönüştürülebilecek şekilde kullanılması şarttır ve bu durumun bilincinde çocuklarımıza daha ilköğretim aşamasında verilmesi onların yarınları için çok önemlidir. Bu nedenle çocuklarımız ilk öğretim kurumlarında çevre ve doğa bilincine uyum sağlamalarının bir opsiyon değil, bir zorunluluk olduğunun öğretilmesi büyük önem arz etmektedir.  Çevre bilincinde atıkların tasnifi ile başlamaktadır. Bu tasnifin ilk başladığı yerde ilköğretim okullarımız olmalıdır”

“İl Genel Meclisimizde, İstanbul ili kapsamı dahilinde bulunan ilköğretim okulları öğrencilerine çevre bilincinin daha etkin kazandırılması için gerekli çalışmaların, yaptırımların ve girişimlerin yapılmasını istiyoruz”

“Öğrencilerimize çevre bilincinin kazandırılmasında faydalı olacağına inandığımız atıkların sınıflandırılarak çöp kutusunda biriktirilmesi projesinin okullarımızda uygulanmasının faydalı olacağı kanaatindeyiz. Okullarımıza yerleştirebileceğimiz 3 ayrı renkte çöp kutuları sayesinde kâğıt, cam ve metal gibi atıkların ayrı ayrı çöp kutularında biriktirilmesi sağlanmalıdır. Böylelikle yarının teminatı olan çocuklarımıza şimdiden cevre bilincinin aşılanmasının ivedi gereklilik olduğunu düşünüyoruz. Konuyu yüce meclisimizin takdirlerine sunar, gereğini arz ederim”

📆 02 Mart 2011 Çarşamba 10:11   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR