MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Politika » 28 Şubat’ın Sorumluları Yargılanmalıdır
28 Şubat’ın Sorumluları Yargılanmalıdır


İstanbul Temsilciliğinde konuşan Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, 28 Şubat darbesi dâhil olmak üzere bütün antidemokratik müdahalelerin ve darbelerin sorgulanması, bütün darbecilerin yargılanması gerektiğini söyledi.

28 Şubat da yürütülen tankların, illegal çalışma gruplarının, parti kapatmaların açık bir darbe olduğunu söyleyen DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, “28 Şubat’ta millet iradesi gasp edilmiştir.

28 Şubat’ta yargı siyasallaştırılmıştır. TSK içinde illegal çalışmalar yapılmıştır. Vatandaş fişlenme, sürgün ve işkencelerle zulme uğramış ve açıkça suç işlenmiştir. Bu nedenle 28 Şubat başta olmak üzere bütün antidemokratik müdahalelerin ve darbelerin sorgulanması, bütün darbecilerin yargılanmasını istiyoruz. Demokratik bir Türkiye için, Türkiye’nin barış ve refahı için bu kara leke temizlenmelidir” dedi.

DARBECİLER ELLERİNİ KOLLARINI SALLAYARAK DOLAŞAMASIN

28 Şubat sürecinde eğitim sisteminde onulmaz yaralar açıldığını, milli eğitimin hedef ve amacından uzaklaştırıldığını, eğitimde baskıcı ve antidemokratik yapılanmaların ve uygulamaların yapıldığını, binlerce eğitimcinin, öğrencinin ve kamu görevlisinin zulüm gördüğünü, büyük yolsuzlukların yapıldığını, milletin parasının birilerinin kasasına akıtıldığını, milletin sürgün ve kıyımlarla canından bezdirildiğini kaydeden DES Genel Başkanı Gürkan Avcı,  “28 Şubat’ın devamı olan yapılar henüz yakın bir zamana kadar darbe planları ve hazırlıkları yapmaya devam etmiştir. 27 Nisan 2007’de yapılan e-muhtıra karşısında hükümetin gösterdiği dik ve tok duruşun pekiştireci olarak darbecilerin yargılanmasını istiyoruz. Darbecilerin ellerini kollarını sallayarak dolaşmalarını istemiyoruz” dedi.

BAŞBAKAN TARİHİ SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMELİDİR

Darbecilerin yargılanması için Cumhuriyet Savcılarını göreve çağırdığını söyleyen DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Darbecilerin vesayetini kısmen kaldıran 12 Eylül Anayasa değişikliği oylamasında bizler DES olarak var gücümüzle çalışmış, kapı kapı dolaşarak Demokratik bir Türkiye için mücadele vermiştik. Şimdi sivil ve demokratik bir Anayasa hazırlanmasını bekliyor ve katkı sunmak istiyoruz. Fakat bu sürecin sağlıklı ve verimli işleyebilmesi için başta hükümet olmak üzere tüm siyasi partilerden cesur adımlar atmasını bekliyoruz. Özgür, bağımsız ve demokratik bir Türkiye için atılan her adımın destekçisi olacağız. Bu nedenle 28 Şubat’ı gerçekleştirenler, ülkeyi zelil ve milleti rezil edenler mezarda dahi olsa yargılanmalıdır. Darbelere karşı geçit vermeyen, darbecilere karşı dik durmasını bilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tarihi sorumluluğunu yerine getirerek, 27 Mayıs’ın dahil, 28 Şubat darbecilerine karşı hayatta olmasalar dahi sembolik olarak yargılanmalarını sağlamasını bekliyoruz. Bu ülkede demokratik zihniyetin tam gelişmesi için bu yapılmalıdır. 12 Mart’ı, 12 Eylül’ü, 28 Şubat’ı yapanlar yargılanmalıdır” dedi.

ERBAKAN BÜYÜK BİR DEVLET ADAMI İDİ

Eski Başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın vefatını, İstanbul’da yapılan 1. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi’nde kürsüdeki konuşması esnasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın salondaki dinleyicilere hitaben taziye ifadeleriyle öğrendiğini ve derin bir üzüntüyle karşıladığını söyleyen DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, Türkiye büyük bir devlet, siyaset ve bilim adamını kaybetmiştir. Bilgisi, birikimi, kişiliği, ilkeleri ve hayırlarla anılmaya matuf unutulmaz hizmetleriyle milletimizin sevgisini kazanmış örnek bir şahsiyet olan Necmettin Erbakan’a Allah’tan rahmet diliyor, milletimizin başı sağ olsun diyorum” dedi.

Avcı, eski Başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan’ı arayarak başsağlığı dilediğini de söyledi.

📆 28 Şubat 2011 Pazartesi 12:39   ·   💬 2 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“28 Şubat’ın Sorumluları Yargılanmalıdır” için 2 cevap

 1. Münevver Demir dedi ki:

  Gürkan Avcı kimdir ?

  1972 Artvin’de doğdu. Artvin İHL, Gazi Ün. Eğitim Fak. mezunu. Yük. Lisansına Ankara Ünv.SBE Tasavvuf Felsefesi Böl’de sürdüren Avcı, İngilizce, Arapça biliyor. Evli ve 3 çocuk babası. Eşi üstün zekâlı-yetenekli çocuklar uzmanı. 1987-89 Artvin İHL MGV temsilcisi. 1992-95 DYP Gen. Mer. Gençlik Kolları Başk. Yön. Kur. Üyesi. Sendikacılığa 2000-01 Memur-Sen Eğitim Bir sen Genel Teşkilat Sekr. olarak başladı. 2002-09 BES Kurucu Genel Başkanlığı ve 2010’dan sonra DES kurucu Genel Başkanlığı ile Vushu

 2. erkan balbay dedi ki:

  Gürkan Avcı beyi bende solcu zannediyoridim.
  Sendikacı olunca
  birde protest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR