MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » İl Genel Meclisi eski hizmet binası yıkılıyor
İl Genel Meclisi eski hizmet binası yıkılıyor


1500 yıllık sarnıç rahatlıyor…

Vatan Caddesi’ndeki yeni binasında hizmet vermeye başlayan İstanbul İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi’nin Sultanahmet’teki eski hizmet binası yıkılıyor.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve İl Özel İdaresi Daire Başkanları’nın katıldığı törenle yıkımına başlanan eski bina, yeşil alan ve park olarak hizmet verecek.

2010 yılı Ağustos ayından itibaren Vatan Caddesi’ndeki modern binasında hizmet vermeye başlayan İstanbul İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi’nin Sultanahmet’teki eski binası yıkılıyor.  1500 yıllık Yerebatan Sarnıcı ve çevresini değiştirecek eski hizmet binasının bulunduğu yer, yeşil alana dönüştürülecek.

Eski hizmet binasının bulunduğu alanda incelemelerde bulunan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi’nin uzun yıllar Sultanahmet’te Yerebatan Sarnıcı’nın bulunduğu cadde üzerindeki binada hizmet verdiğini belirterek, “Sultanahmet’ten, tarihi yarımadadan ayrılmak kolay olmadı. Sultanahmet’i çok özleyeceğiz. Kamu kurumlarının tarihi yarımadadan çıkmasının ihtiyaçtan da öte, tarihe ve tarihi mirasa karşı bir borç. İl Özel İdaresi bu misyona öncülük etti” dedi.

İstanbul İl Genel Meclisi ile birlikte yeni binasında hizmete başlayan İl Özel İdaresi’nin daha önce bu hizmetleri 6 ayrı binada sürdürdüğünü de hatırlatan Vali Mutlu, eski İl Genel Meclisi binasının yıkılarak yeşil alan ve parka dönüştürüleceğini de sözlerine ekledi.

İstanbul B kadir topbaş il genel meclisi binasının iki ay içinde yıkımı tamamlanacağını söyledi. Topbaş, “Sultanahmet’te ki tarihi mirası rahatlatacak yıkım çalışması için il genel meclisini aldığı bu kararda dolayı kutluyorum” dedi.

Başaran Ulusoy ise Sultanhamet’in çevresinde yapılan çalışmalardan dolayı Topbaş’a teşekkür ederek yapılacak olan yeşil alanın turizme büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

📆 23 Şubat 2011 Çarşamba 16:17   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR