MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Kültür-Sanat, Manşet » Türkü Paşa’ya İstanbul’da vefa gecesi yapıldı
Türkü Paşa’ya İstanbul’da vefa gecesi yapıldı


Erzurum’un yaşayan Türk Halk Müziği ustalarından Türkü Paşası  “Raci Alkır’a saygı” adıyla düzenlenen gece Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezinde yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nca Erzurumlu tatyan ustası THM Sanatçısı Raci Alkır’a saygı programına Erzurum’lu sanatçı dostlarından Mükerrem Kemertaş, Aysun Gültekin, Gürkan Özpeker, Tuncay Kemertaş ve program yönetmenliği de yapan oğul Vahit Alkır sahne aldılar.

TRT İstanbul ve Erzurum radyosu saz sanatçılarının eşliğinde Erzurum’a mal olmuş Raci Alkır türküleri ziyafeti yaşandı.

Ilıcalı, Yaşarken vefa gösterilmeli..

Bu vefa gecesinin fikir babası olan aynı zamanda İ.B.B Başkan danışmanı olan eski milletvekili Mustafa Ilıcalı program açılışında yaptığı konuşmasında “ Sahip olduğumuz değerlerin kıymetini bilme adına ve bu değerlere yaşarken vefa gösterme adına böyle bir organizasyon gerçekleştirdik. Bu fikri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Kadir Topbaş’a önerdiğim de Raci Alkır’ı tanıdığından dolayı hiç tereddütsüz hemen kabul etti. Sayın Başkan Topbaş’a buradan teşekkürlerimizi iletiyoruz” dedi.

 

Junior Türkü Paşa Vahit Alkır’ın anlatımı ile Raci Alkır

Kendisi gibi THM sanatçısı olan Vahit Alkır’da programı sunarken babasını anlattı.

Vahit Alkır; “ Raci Alkır’ı anlatmak kolay değildir, onu yaşamak lazım. Bende onunla yaşadığım için çok iyi tanıyorum

Raci Alkır’a saygı programı bizleri çok mutlu etti, İstanbul’da böyle bir program hazırlanması ve Erzurum’luları böyle birlik beraberlik içinde görmek çok güzel. Ne olur birlik beraberlik içinde olalım.

Babam sanatının yanında onurlu ve dik duruşuyla bizlere çok şey öğretmiştir.

Ben TRT Erzurum radyosuna ön seçmelere gittiğimde babam bana dediki  – oğlum sen git imtihana gir kendi kabiliyetinle kazanabilirsen kazan, benim oğlum olduğunu söylemeden kazanmaya çalış. Dolayısıyla bende seçmelere gittiğimde hiç soyadımı telaffuz etmedim ve seçmeleri kazandım. Bu mesaj çok önemliydi.

Hala sözleşmeliyim kadro alamadık

Lakin kaç yıldır hala sözleşmeli personel olarak çalışıyoruz hala kadro alabilmiş değiliz ya”  diyerek ilgili makamlara da gönderme yaptı.

Junior Türkü Paşa ve Junior Huma Kuşu

İkiside babasının çizgisinde gidiyorlar.

Vahit Alkır, bana Junior Türkü Paşa diyorlar, Tuncay’a da Junior Huma Kuşu diyorlar” dedi.

Raci Alkı’ın oğlu Vahit Alkır ve Mükerrem Kemertaş’ın oğlu Tuncay Kemertaş’ta babalarıyla aynı sahnede Türkü söylediler.

Programa Ak Parti Erzurum Milletvekili Muzaffer Gülyurt, Ak Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, İston Genel Müdürü Ahmet Ağırman, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer YILDIZ, Erzurum Vakıf ve Dernek temsilcileri, Başbakanlık danışmanı ve Erzurum’lu hemşeriler ilgi gösterdi.

 

Huma Kuşu Mükerrem Kemertaş’a da vefa gecesi yapılmalı.

Bu programdan sonra bir çok katılımcı tarafından, Raci Alkır’a yapılan bu anlamlı gecenin bir benzeri de 72 yaşına gelmiş Mükerrem Kemertaş ustaya da yapılmalıdır şeklinde düşüncelerini dile getirildi.

Haber:Kenan Gülerci

📆 21 Şubat 2011 Pazartesi 17:27   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR