MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Manşet, Sağlık, Toplum » Geçici dövmeler de en az kalıcılar kadar tehlikeli
Geçici dövmeler de en az kalıcılar kadar tehlikeli


Son yıllarda özellikle gençler arasında hızla yayılan piercing ve dövme modası, güzel bir görünüm sağlasa da yol açtığı allerjik reaksiyonlar ciddi sorunlara yol açabiliyor. Uzmanlar, daha zararsız olarak bilinen ve özellikle yazın sahil kentlerinde çocuklara dahi uygulanabilen geçici dövmelerin de deride yara oluşumuna neden olduğu konusunda uyarıyorlar. Özel BSK Eskişehir Anadolu Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Belda Yurtseven Tüner, dövme ve piercing’in zararları konusunda bilgi verdi.

Piercing ve dövme, steril bir ortamda yapılmadığı takdirde, yaptıran kişiye hepatit B, hepatit C, AIDS gibi birtakım hastalıkların bulaşmasına neden olabilmektedir.

Halk tarafından daha zararsız olduğu gerekçesiyle çocuklara dahi yaptırılan geçici kına dövmesi de en az kalıcı dövmeler kadar risklidir. Kınayla yapılan dövmeler sonucu da, kalıcı dövmelerde olduğu gibi keloid ve allerji gibi tablolar görülebilmektedir.

Piercing’in deri hastalıkları yönünden en çok görülen yan etkisi o bölgede kontakt dermatit meydana getirmesi yani bir tür egzama tablosu oluşturmasıdır. Ayrıca açık tenli kişilerde “keloid” dediğimiz yaralar oluşabilmektedir. Keloid, piercing yapılan bölgede sertlik ve doku kitlesi oluşmasına neden olmaktadır. Genellikle açık tenli kişilerde ve vücut orta hat (göğüs ön yüz, yüz orta hat ve omuzlar) bölgesine yapılan piercing işlemlerinde keloid oluşma riski artmaktadir.

Piercing uygulanan kişilerde  metal alerjisi varsa uygulama alanında ciddi  kontakt dermatitler (Bazı maddelerle temas sonucu oluşan alerjik deri iltihabı) oluşabilmektedir. Bu tür reaksiyonlar genital bölge ve ağıziçi gibi alanlarda daha ciddi seyredebilmektedir. Bazı metal alerjilerinde reaksiyon sadece piercing uygulanan alanla sınırlı kalmaz. Alerjenin kan yolu ile sistemik dağılımı sonucu reaksiyon vücuda yayılarak daha ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Ayrıca uygulanan kişide kanama bozukluğu ile ilgili (hemofili) bir hastalık varsa işlem sırasında olumsuzluklar yaşanmasına neden olabilmektedir.

📆 18 Şubat 2011 Cuma 10:55   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR