MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Caddebostan, Etkinlikler, Flaş, Manşet » Ara Güler’den Kadıköy CKM’de Fotoğraf sergisi
Ara Güler’den Kadıköy CKM’de Fotoğraf sergisi


ARA GÜLER’İN  ”‘İSTANBUL VE İSTANBUL’UN EDEBİYATÇILARI”

FOTOĞRAF SERGİSİ KADIKÖY’DE

‘’Fotoğraf neden sanat değildir. Çünkü hakikatin parçasını yakalayan bir şeydir. Hakikat olduğu için fotoğraf mevcuttur.” Yaratıcı fotoğrafçılığın en önemli temsilcisi Ara Güler fotoğraf hakkında böyle der. Kendisini foto muhabiri olarak tanımlarken fotoğrafında sanat değil tarihi belgeleyen unsur olduğunu ifade eder. “ Sanat olmasına lüzum yoktur fotoğrafın. Fotoğraf tarih olayıdır. Tarihi zapt ediyorsun. Bir makine ile tarihi durduruyorsun”

Ara Güler “İstanbul ve İstanbul’un Edebiyatçıları” sergisinde Güler’in yaşamın içinden yakaladığı karelere yer veriliyor. Güler’in insanın önemli unsur olduğu fotoğraflarında “habersiz”ce çekilen hayatın doğal yansımaları yer alıyor. Kumkapı balıkçıları, Beyoğlu, Kandilliden Boğaziçi vapuru, Galata Rıhtımı, Sirkeci, Tarlabaşı, Beyoğlu Balık Pazarı…

İstanbul gizemli ve derin bir ruha sahiptir aslında; Bu ruhun etkilediği bu ruhun çocukları olarak doğan sanatçılarda bu karmaşık çözümlemesi zor ve bir o kadar ilgi çekici olan bu gizemli şehir gibidirler.-

Ara GÜLER’in edebiyatımızın yetkin kalemleri ile sürdürdüğü dostluğun doğal bir sonucu olan portrelerdeki sıcaklık ve canlılık hemen hissettiriyor kendini. Bir farklı bakmış edebiyatçılarımız büyük ustanın objektifine.

Aziz Nesin, Nazım Hikmet Ran, Reşat Nuri Güntekin, Edip Cansever, İlhan Berk…

Bakan ve gören Ara güler İstanbul’un edebiyatçılarının sadece resimlerini çekmemiş onların bu gizemlerini görmüştür tıpkı İstanbul’u gördüğü gibi. Bu anlatılması zor tılsımlı bir iştir. Resmini çektiği insanın ne olduğu bilinemeyen ruhunu görmek!

10 Şubat 2011 Perşembe günü açılışını Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün ve Ara Güler’in birlikte gerçekleştireceği ‘İSTANBUL VE İSTANBUL’UN EDEBİYATÇILARI”  Fotoğraf Sergisi 10 Şubat – 15 Mart 2011 tarihleri arasında CKM Sanat Galerisinde sanatseverler tarafından izlenilebilir.

Açılış ve kokteyl: 10 Şubat 2011 Perşembe Saat: 18.00

Tarih               : 10 Şubat -15 Mart 2011

Yer                  : Caddebostan Kültür Merkezi CKM – Sanat Galerisi

Adres              : Haldun Taner Sok. No:11 Caddebostan-Kadıköy                                                                        

Tel                   : 0 216- 3862681

Basın  İrtibat   : Sedef  Narçın GSM: 0533 334 40 10

📆 09 Şubat 2011 Çarşamba 13:20   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR