MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Etkinlikler, Flaş, Genel, Sağlık, Toplum » Yavru balık avı ‘kırmızı telefon’la önlenecek
Yavru balık avı ‘kırmızı telefon’la önlenecek


Greenpeace, yavru balık avının önüne geçebilmek için ‘kırmızı telefon’u devreye soktu
Galatasaray Meydanı’na yerleştirilen sembolik kırmızı telefon kulübesinden Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın santraline bağlananlar, ‘Ticari balık türlerinin yasal avlanma boylarının bilimsel üreme boylarına göre yeniden düzenlenmesi için çalışmalara ne zaman başlayacaksınız?’ sorusunu yöneltti..
    

Yavru balık avının durdurulmasını isteyen Greenpeace üyeleri, Galatasaray Meydanı’na sembolik bir telefon kulübesi ile şişme bir telefon koyarak, vatandaşları Tarım ve Köyişleri Bakanlığını aramaya davet etti. Etkinlikle ilgili bir açıklama yapan Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, 2007-2008 yılında yavru balık avının durdurulması için yaptıkları kampanyayı hatırlattı. Bunun devamı olarak 2010 yılında yasal avlanma boylarının bilimsel gerçek üreme boylarına uygun olarak yeniden düzenlenmesini talep eden kampanyayı duyurduklarını belirten Dökmecibaşı, “Ve birkaç aydır yoğun bir şekilde sürdürdüğümüz, ‘küçük balık yoksa büyük balık da yok’ sloganıyla yürüttüğümüz kampanyada bugün yeni bir eylem dönemine girmiş bulunuyoruz. Bu kampanya boyunca hedefimiz, Türkiye’deki balıkçılık sektörünün balık stoklarının ve denizlerin devamını sağlamak amacıyla sürdürülebilir balıkçılığın temellerini atabilmek. Bunun ilk adımı da yasal avlanma boylarının, balık türlerinin ilk üreme boylarına uygun olarak belirlenmesidir. Yani daha yumurtlayamamış yavru balıkların avlanmasını yasal olarak engelleyebilmek. Bu amaçla yürüttüğümüz ‘seninki kaç santim’ adlı bir imza kampanyası yaptık. Bugüne kadar 250 binden fazla insan imza atarak kampanyamıza destek verdi.” şeklinde konuştu.
            Tarım ve Köyiişleri Bakanı ile yaptıkları görüşmede su ürünleri tebliğindeki yasal avlanma boylarının bilimsel gerçeklere uygun olarak değiştirilmesi konusunda nasıl bir çalışma yapılacağına dair net bir cevap alamadıklarını ifade eden Dökmecibaşı şöyle konuştu: “Destekçilerimizden gelen sorular üzerine, bu konuda asıl yetkili olan kuruma yönlendirmeyi ve kamuoyunun sesini duyurmasına yardımcı olmayı uygun bulduk. Yavru balık avının durdurulması için imza verenler şimdi bir cevap almak için doğrudan Bakanlığı arıyor. Bunun için kırmızı telefon hattı kurduk. Kırımızı telefon, yavru balık kampanyasına destek veren herkesin ev veya cep telefonundan erişebileceği bir numara. 0 212 377 03 50 numaralı telefonu arayanlar, Greenpeace tarafından Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın santraline yönlendiriliyor.”

    Açıklamanın ardından caddeden geçen vatandaşlar belirtilen numarayı arayarak Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na ulaştı. Vatandaşlar telefona çıkan yetkililerden yavru balık avının durdurulmasını istedi. Kırmızı telefonun sonraki durakları ise 2 Şubat Çarşamba günü Beşiktaş Meydanı, 3-4 Şubat tarihlerinde de Kadıköy, Beşiktaş İskelesi önü olacak.

   Greenpeace bir süredir ‘Seninki Kaç Santim?’ isimli kampanyası ile yavru balıkların yasal olarak avlanmasının önüne geçilmesini, buna paralel olarak da aşırı avlanmanın ve yasadışı avlanmanın engellenmesini istiyor.

📆 01 Şubat 2011 Salı 17:40   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR