MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Dumlupınar, Etkinlikler, Fikirtepe, Flaş, Genel, Mekanlar, Toplum » Kadir Topbaş Fikirtepelilere kentsel dönüşümü anlattı
Kadir Topbaş Fikirtepelilere kentsel dönüşümü anlattı


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, deprem odaklı kentsel dönüşüm projesinin uygulanacağı Fikirtepe’de halkla buluştu. Projenin detaylarının Fikirtepe sakinleriyle paylaşan Topbaş, planlama sürecinde vatandaşları kandırmaya çalışan art niyetli insanların olabileceğini uyarısında bulnudu. Topbaş, vatandaşlara ‘güvenmediğiniz insanlarla iş yapmayın’ çağrısını yaptı.
Öğle namazını Fikirtepe Onikiler Camii’nde kılan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı. Topbaş cami avlusunda toplanan kalabalığa hitaben bir konuşma yaptı. Konuşmasında Fikirtepe’de uygulanacak proje hakkında bilgi veren Topbaş, “2011 yılı itibarıyla İstanbul’u yenileme projesini başlatacağımızı söyledik. Fikirtepe sembol bölge. İstanbul’da çok Fikirtepe’ler, çok sıkıntılı olan yerler var. ‘Burada bir imar artışı verelim’ dedik. Bize gelen talepler ‘Kadıköy’de 2.07 emsal verilse’ deniyordu. Biz burada çok emek sarf ettik. ‘Muhalefet bunu kullanarak halkı tedirgin etmesin. Öyle bir imar hakkı verelim ki kendi kaynağını kendi üretsin kendisi geliştirsin.’ dedik. Hemen karşısında 20 bin metrekareyi yakalayan gökdelen yapıyorsa benim vatandaşım da birleşsin o da yapsın gökdelen niye yapamıyor?” ifadelerini kullandı.

    “SAKIN DÜZENBAZLARA KAPILMAYIN”

Projenin planlama sürecinde vatandaşların kandırılmaya çalışılabileceğini dile getiren Başkan Topbaş, “Bilinçsiz bir şekilde imza atmayın. Birileri gelir, ‘Belediyeden geliyorum’ der. İnanmayın. Sakın düzenbazlara kapılmayın. Bu konuda bir arkadaşımızı görevlendireceğim. Genel sekreter yardımcım ve imar komisyon başkanı gelip zaman zaman size bilgilendirme yapacak. Belediyemizin internet sitesinden de bilgileri vereceğiz. Oradan takip edin. Sizin bu imkanlarınızı kapmaya çalışan insanlar çıkabilir. Alo İmar diye bir hat kuracağım. Numarasını size vereceğiz. Pankartlar asarak duyuracağız. Oradan bu konuyu direk konuşabilirsiniz.” diye konuştu.
  

  Fikirtepe’deki projeye onay çıkmasıyla birlikte arazi ve daire değerlerinin iki katına çıktığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, “Başarılı olmayan güven duygusu olmayan insanlarla çalışmaya koyulmayın. Sonra sıkıntılara düşmeyin. Maalesef bunlar da yaşanır. Bir daireyi 50 kişiye satarlar. Düzgün çalışan insanlarla beraber olmaya özen gösterin. ‘Kaç tane daire alırım’ hesaplarının ötesinde her şeyden önce ‘depremden kurtulacağım, insan gibi kaliteli bir evde yaşayacağım’ bunları düşünmeniz gerekir. Siz karar vereceksiniz çok dikkatli olun bunlar çok istismar edilir.” şeklinde konuştu.

“HAVARAY PROJESİ ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR”

Okmeydanı-Şişhane arasına yapılması planlanan Havaray projesi ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Topbaş, “35 kilometre raylı sistem programımız var. Bunlardan bir kısmı havaray olmak üzere projelendirme çalışmalarımız yapılmakta. Bazı yerlerde minibüs hatlarının bulunduğu yerler oradaki minibüs esnafı girerse yap-işlet’e onları da vermeyi düşünüyoruz. Projelendirme var bunlar Şişhane-Okmeydanı istikameti ve Sefaköy-Halkalı istikameti gibi bu alanlarda daha doğru toplu ulaşım sistemi geliştirmek gibi niyetimiz ve çalışmamız sürüyor. Zaman olarak şuan her an adım atılabilir. Teknik çalışmalar sürüyor.” cevabını verdi.
Konuşmanın ardından Topbaş yoğun ilgiden dolayı güçlükle camiden ayrılabildi. Bir minibüse binen Topbaş, Fikirtepe’nin işlek caddesine doğru hareket ederek vatandaşları selamladı. Daha sonra bir büfeciye giren Topbaş burada çocuklara döner-ekmek ısmarladı. Kadir Topbaş Dumlupınar Mahallesi Muhtarlık binasının balkonuna çıkarak burada da bir konuşma yaptı.

İstanbul CHA

📆 01 Şubat 2011 Salı 17:37   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR