MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Köpeğinizin kimlik kartini aldiniz mi ?

Köpeğinizin kimlik kartini aldiniz mi ?Evinizde baktığınız evcil hayvanınızı belediyeye kayıt ettirerek, kimlik kartı çıkartmak zorunda olduğunuzu biliyor musunuz ?

Hayvan sahiplerinin görev ve yetkilerini düzenleyen 2006 Yılında yürürlüğe giren Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği evlerinde hayvan besleyen kişilere bazı zorunluluklar getiyor. Buna gore evcil hayvanların denetimde tutulması, yapılan işlemlerin  takibinin yapılması için hayvan sahiplerini hayvanlarına çip taktırmak ve belediyeye kayıt ettirerek kimlik kartı çıkartılmasını zorunlu kılıyor. Kadıköy Belediyesi de bu yönetmelikten hareketle ilçede bulunan hayvanlara mikroçip uygulamasının başlatılmasının ardından, şimdi de hayvan kimlik kartı uygulamasını başlattı.

Kadıköy Belediyesi Veteriner Müdür Yardımcısı Aytaç Kaval, hayvanlara mikroçip takılması uygulamasının başlatılmasından sonra diğer bir yasal zorunluluk olan kimlik kartı çıkartılması uygulamasına da başladıklarını söyledi. Kaval şöyle dedi:

“Yönetmelik, Hayvan Sahiplerini ‘Kedi ve köpek gibi hayvanlara yapılan bütün işlemlerin, mevcut ya da geriye doğru izlenebilmeleri ve denetim altında tutulmalarının sağlanması amacıyla; hayvanını veteriner hekimler tarafından, mikroçip uygulaması ile kayıt altına almakla, mikroçip uygulaması yapılamadığı durumlarda; hayvanına ve kendisine ait bilgileri içerecek şekilde ilgili belediyeye Sahipli Hayvan Kayıt Defterine belirtildiği şekilde kayıt yaptırmakla’ yükümlü kılıyor. Kadıköy Belediyemiz, Veteriner İşleri Müdürlüğünün önerisi sonucu Belediye Meclisi’nin 2008 yılında aldığı karar ilçe sınırları dahilindeki evcil hayvan sahiplerini hayvanlarına çip taktırmak sureti ile belediyeye kaydını yaptırmakla zorunlu kılınmıştır. Alınan bu karar ile hem yasanın hükümleri yerine getiriliyor  hemde adli sorunların çözümü kolaylaşıyor, bir yerde de hayvan sahiplenildiği için sokağa terkedilmesi önleniyor. Bu uygulama ile kaybolan evcil hayvanların universal mikroçip kayıtlarından bilgilerine ulaşarak tekrar sahiplerine kavuşturlması da sağlanyor. Bu projeji bir adım ileri götürerek, evcil hayvanlara kimlik kartı uygulaması başlattık. Park, gezinti alanı gibi kamusal alanlarda evcil hayvan gezdirirken hayvan sahiplerinin bu kimlik kartlarını taşıması gerekmektedir. Sokakta gezdirirken hayvan sahibinin uyması gereken kural ve kanunları hiçe sayan kişiler bu yolla tanımlanabilecektir.”

BAŞKAN ÖZTÜRK DE KÖPEKLERİNE KİMLİK KARTI ÇIKARTIRDI

Kadıköy Belediyesi’nin evcil hayvanlara kimlik kartı çıkartma uygulamasıyla 3 köpeği bulunan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de köpeklerine kimlik kartı çıkarttırdı. Evcil hayvanlara mikroçip ve kimlik kartı uygulamasının hayvan sahiplerine kolaylıklar getirdiğine dikkat çeken Öztürk, tüm hayvanseverleri bu konuda gerekli işlemleri yapmaya çağırdı.

5 TL’YE HAYVANINIZIN KİMLİK KARTINI  ÇIKARTABİLİRSİNİZ

2008 yılından itibaren 400 sahipli evcil hayvanın mikroçip takılarak belediye kayıtlarının tamamlandığını belirten Kadıköy Belediyesi Veteriner Müdür Yardımcısı Aytaç Kaval,  Kadıköy ilçesinde ikamet eden evcil hayvan sahiplerinden en kısa zamanda hayvanlarına mikroçip taktırarak belediye kayıtlarını ve kimlik kartlarını almalarını istedi.

 Adli durumlarda da hayvan sahiplerini haklı çıkaracak olan bu işlem için 0 216 325 17 32 numaralı telefonu arayarak Kadıköy Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Aşı ve Tedavi Merkezi’nden randevu alabilirsiniz. Kimlik kartını hayvanınızın Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne kaydını yaptırdıktan sonra 5 TL karşılığında temin edebilirsiniz.

📆 28 Ocak 2011 Cuma 19:25   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR