MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Flaş, Genel, Toplum » Belediyelerde denetim komisyonları göreve başladı.

Belediyelerde denetim komisyonları göreve başladı.TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ DENETİM KOMİSYONU ÜYELERİNİ AFYON’DA EĞİTİME ALDI..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Abubekir TAŞYÜREK Afyon’daki Eğitim Programında “Denetim Komisyonlarının Oluşumu, Görev, Yetki ve Sorumlulukları” Konulu Sunum Yaptı…

Belediye Kanunu’nun 25 inci maddesi gereği seçilen ve belediyelerin bir önceki yıl gelir ve giderleri ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerinin denetimi amacıyla oluşturulan denetim komisyonları bütün belediyelerde göreve başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Saraçhane Belediye Sarayı Meclis Salonu’nda gerçekleştirdiği 2011 yılı Ocak ayı olağan toplantısında 2010 yılı gelir ve giderleri ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerinin denetimini yapacak denetim komisyonu üyelerini belirlendi.

Yapılan seçime göre denetim komisyonunda AK Partiden Abubekir TAŞYÜREK ve Osman KIDIK, CHP’den ise Bülent SOYLAN olmak üzere toplam üç üye görev yapacak.

Meclis Müdürlüğünden alınan bilgilere göre; Denetim Komisyonu yaptığı ilk toplantıda aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bütçe-Plan Komisyonu Başkanı da olan YMM Abubekir TAŞYÜREK ‘i Denetim Komisyonu başkanlığına seçti.

Diğer taraftan İstanbul’da bütün ilçe belediyeleri de 2011 Ocak ayı olağan toplantılarında yasa gereği en az üç, en çok beş kişiden oluşan denetim komisyonlarını belirledi.

Komisyonlar her siyasi parti grubunun ve bağımsız üyelerin meclisteki üye sayısının meclis üye tam sayısına oranlanması suretiyle oluşturuluyor.

Komisyon, belediye başkanı tarafından belediye binası içinde belirlenen yerde çalışmalarını yapıyor. Deneti çalışmalarında kamu personelinden ve gerektiğinde diğer uzman kişilerden de yararlanma hakkı bulunuyor.

Ayrıca denetim komisyonunun belediye birimleri ve bağlı kuruluşlarından her türlü bilge ve belgeyi isteme yetkisi bulunuyor. Yasaya göre bu istekler gecikmeksizin yerine getirilmek zorunda.

Denetim komisyonu çalışmasının kırk beş iş günü tamamlayarak, raporunu mart ayının sonuna kadar meclis başkanlığına sunmak zorunda. Denetim komisyonu raporunda konusu suç teşkil eden hususlarla ilgili olarak meclis başkanlığı tarafından yetkili mercilere suç duyurusunda bulunulması gerekiyor.

Ayrıca Türkiye Belediyeler Birliği, Afyon Oruçoğlu Tesislerinde Belediye Meclis Denetim Komisyonu Üyelerine yönelik bilgilendirme toplantıları düzenliyor.17-26 Ocak tarihleri arasında üç dönem olarak düzenlenen toplantılarda Meclis Üyeleri her konuda ve özellikle Denetim Komisyonu çalışmaları konusunda eğitime tabi tutuluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bütçe-Plan Komisyonu Başkanı Yeminli Mali Müşavir Abubekir TAŞYÜREK, Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Afyon Eğitim toplantılarına konuşmacı olarak davet edildi. Yeminli Mali Müşavir Abubekir TAŞYÜREK, 2.Dönem programında “Uygulamacı Gözüyle Denetim Komisyonlarının Oluşumu, Görev, Yetki ve Sorumlulukları” konulu ilgi ve beğeni ile takip edilen bir sunum yaptı.

📆 26 Ocak 2011 Çarşamba 17:00   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR