MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Genel, Kültür-Sanat » Piyanist bestekar Gülnihal Kalkan “Anılar ve Müzik” konuğu oldu.
Piyanist bestekar Gülnihal Kalkan “Anılar ve Müzik” konuğu oldu.


Kadıköy Belediyesi Müzik Gönüllüleri ev sahipliğinde, Piyanist Bestekar Gülnihal Kalkan’ın konuk olduğu, yapım ve yönetimi Nesibe Müsevitoğlu tarafından yapılan  “Anılar ve Müzik-49” programı  17 Ocak 2011 CKM/A Salonunda gerçekleştirildi.

Gecede bestekar Gülnihal Kalkan’ın eserleri Merve Utandı, Zeki Bülent Ağcabay ve Tayfun Atalan tarafından yorumlandı.

Sazlarda tanınmış isimler; Keman Nalan Özyasan Çakır, ud Bilen Işıktaş, kanun Ayşe Ayan, Viyolonsel Betül  Şirin, RİTM Prof. Dr. Mürşit Pekin olarak yer aldılar.
Programda yer alan bazı bestelerin söz yazarları Gufran Taş ve Fatma Onur’da gecede kendi şiirlerini okudular.

Geceye izleyiciler büyük ilgi gösterdiler, yer bulamayan bazı kişiler geri dönmek zorunda kaldılar.

Gülnihal Kalkan’a sorduğu sorular ile izleyicinin sanatçıyı daha yakından tanımasını sağlayan Nesibe Müsevitoğlu, program sonunda Belediye Başkanı Av. Selami Öztürk adına teşekkür plaketini sanatçıya sundu.

Bestekar Gülnihal Kalkan 10 yaşında piyanoya başladı, 1983 yılında Klasik Türk Müziği motiflerini öğrendi, bestelerinin bir kısmı TRT repertuarına girdi.

Bestelerini piyano ile yapmasından dolayı bestecinin eserlerinde batı müziği izlerini de görmek mümkün. Ancak sanatçı bestelerinde Türk müziğinin bütün makamlarına yer vermeye çalıştı. Mesam üyesi de olan Gülnihal Kalkan, saz eserlerinde de başarılı çalışmalar yapmakta,  birçok beste yarışmasında çok sayıda ödülleri de bulunuyor, son olarak Kadıköy Belediyesi 2010 Beste yarışmasında  “Gamzelerin Bahar Bahçe “ isimli bestesi ile birinci oldu.

Piyano resitalleri veren Kalkan, kendi adı ile anılan “GÜLNİHAL MÜZİK GRUBU”  ile de zaman zaman konserler de vermekte.

📆 26 Ocak 2011 Çarşamba 16:04   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR