MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Politika » Kartal’da Torba Yasa protesto edildi
Kartal’da Torba Yasa protesto edildi


Mecliste görüşülmekte olan Torba Yasa tasarısına karşı tepkiler ve eylemler artarak devam ediyor. 14 Ocak Cuma akşamı DİSK Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası Bölge Başkanlığı’nın çağırısıyla yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Kartal Ahmet Şimşek Koleji önünde saat 18.00’de toplanan çeşitli sendikalardan işçiler minibüs yolunu trafiğe kapatarak Kartalbaba Geçiti’nden Bankalar Caddesi’ne yürüyerek AKP Kartal ilçe binası önüne geldi.

Basın-İş Sendikası İstanbul Şubesi, BES Kartal Temsilciliği, Birleşik Metal-İş Sendikası İstanbul 1 Nolu Şubesi, Çelik-İş Sendikası İstanbul 2 Nolu Şubesi, Deri-İş Sendikası Tuzla Şubesi, Devrimci Sağlık-İş Sendikası, Eğitim-Sen İstanbul 5 Nolu Şubesi, Emekli-Sen Kartal Şubesi, Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 1 Nolu Şubesi, Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 2 Nolu Şubesi, Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası Bölge Başkanlığı, Harb-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası Şubesi, Hava-İş İstanbul Anadolu Yakası Şubesi, Hizmet-İş Sendikası İstanbul 5 Nolu Şubesi, Tek Gıda İş Sendikası Kartal Şubesi, Tüm Bel-Sen Kartal Temsilciliği, Yol-İş Sendikası İstanbul 1 Nolu Şubesi, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda işten atılan Hava-İş Sendikası üyesi İSG Yer Hizmetleri AŞ işçileri, bir grup TEKEL işçisi, Kurtköy’de direnişlerini sürdüren TÜMTİS üyesi UPS işçileri , PTT taşeron işçileri ve siyasi partiler katılım sağladılar.itlenin gür sloganlar, ıslık ve alkışlarla torba yasayı protesto ettiği yürüyüşte ”İşçi Memur El Ele Genel Greve!”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması!”, “Suskun Toplum İstemiyoruz!”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!”, Hak Verilmez Alınır Zafer Sokakta Kazanılır!” sloganları atıldı. Kitle Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi önüne geldiğinde kitlenin önü çevik kuvvet barikatı ve panzerlerle kesildi. AKP binasına yakın bir yerde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Basın açıklamasını DİSK Genel-İş Sendikası Anadolu Yakası Bölge Başkanı Veysel Demir Tunus halkının direnişini selamlayarak konuşmasına başladı.

Basın açıklamasında  “Torba Yasa Tasarısı” ile işçilerin ve kamu çalışanlarının, çalışma koşullarını ve özlük haklarını değiştiren birçok düzenleme, sendikalara danışılmadan tepeden inme yöntemlerle kanun tasarısına eklenmiştir. 4857 sayılı İş Kanunu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gibi son derece önemli ve temel yasaların böyle bir yöntemle değiştirilecek olması ancak demokrasi dışı yöntemlerle yönetilen otoriter rejimlerde görülebilir” denildi.

16 yaşında küçükler için belirlenen asgari ücretin 18 yaşa çekildiğine de değinilen açıklamada bu durumda  istihdam şansını zorlukla bulan gençlerin daha düşük bir ücrete mahkum edilmesi anlamına geldiğini ve deneme süresinin iki aydan dört aya çıkarılacağına dikkat çekildi. Meslek liselerinde okuyan öğrencilere staj sırasında ödenen ücretinde düşürüldüğü, mevcut yasada bulunan meslek liselerinde okurken staj yapan öğrencilerin eline geçen ücrete ilişkin “Asgari ücretin %30’undan daha az ödenemez’ ibaresi, yapılması planlanan değişiklikle “Asgari ücretin net tutarının %30’undan daha az ödenemez’ haline getirilmiştir. Bu durum, staj adı altında köle gibi çalıştırılan işçi gençlere verilen kırıntılara bile patronlar sınıfının tahammül edemediğini açıkça göstermektedir. Stajyerlik için uygulanan asgari ücret böylelikle 239 TL’den 189 TL’ye çekilecektir.” denildi.

Toplumun örgütlü kesimleri olarak sendika üyeleri başta olmak üzere tüm toplumun torba yasaya karşı yaygın bir mücadele yürütülmesi gerektiğine değinildi.

Etiketler: ,
📆 17 Ocak 2011 Pazartesi 09:46   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR