MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Anadolu yakası taksicileri kontak kapatmadı!..
Anadolu yakası taksicileri kontak kapatmadı!..


Anadolu yakasında kontak kapatma eylemine katılım beklenen düzeyde olmadı
Bazı sürücüler eyleme destek verirken, birçok taksi sürücüsü ise çalışmaya devam ediyor

İstanbul’da ticari taksi sürücülerinin gerçekleştirdiği kontak kapatma eylemine katılım Anadolu yakasında beklenen düzeyde olmadı. Kadıköy’de bazı ticari taksi sürücüleri kontak kapatarak eyleme destek verirken, bazı sürücülerin de çalışmaya devam ettikleri görüldü. 
Birleşik Taksiciler Derneği’nin (BDT) öncülüğünde yapılan bir günlük kontak kapatma eylemi, Anadolu Yakası’nda düşük seviyede katılımla gerçekleşiyor. Kadıköy’de az sayıda taksici kontak kapatarak eyleme destek verirken, çalışmaya devam eden taksicilerin çokluğu dikkat çekiyor.

Can güvenliğinin artırılması amacıyla yapılan kontak kapatma eylemine destek veren bir grup taksici, Kadıköy Rıhtım Caddesi’nde araçlarını park ederek kontak kapattı.

Gelen müşterileri araçlarına almayan taksiciler gece yarısına kadar müşteri almayacaklarını belirtti.

Kontak kapatan taksicilerden Ahmet Zorba, bugün çalışmadıklarını belirterek, “Gaza gelen yüzde 30’u bulan zamlardan sonra biz mal sahibine çalışmaya başladık” şeklinde konuştu. Eyleme katılmayan taksicilere seslenen Zorba, “Eğer bir eylem varsa buna uyalım ama uymayan arkadaşlarımız varsa demek ki onlar rahat. Biz rahat olmadığımız için bu eyleme katkıda bulunuyoruz” dedi. 
Eyleme destek vermeyen bir sürücüsü ise kontak kapatan meslektaşları tarafından sözlü olarak uyarıldı. Çalışan taksicilerin yaptığının ayıp olduğunu savunan bir taksici, “Eğer eylem yapılıyorsa buna herkes katılmalı, birçok müşteri geldi ben almadım” diyerek çalışmaya devam eden taksicilere tepki gösterdi. 
Kontak kapatan taksicilerin aksine çok sayıda sürücünün çalışmaya devam ettikleri gözlendi. Çalışmayı sürdüren bir taksici, eylemin sadece Avrupa yakasında yapıldığını duyduklarını belirterek, “Sanırım korsan taksilere karşı bir eylem yapılıyor.

Benim arabam kiralık, ben şoförüm ve çalışmazsam mal sahibine cebimden para vermem gerek. Bizi hiç düşünmüyorlar. Şimdi sigorta çıkardılar, ‘mal sahibi ödeyecek’ dediler ama bize ödetiyorlar. Ödemezsen mal sahibi çalıştırmıyor” dedi. Bir başka taksici ise yapılan eylemin korsan bir eylem olduğunu savunarak, “Bu konudan cemiyetin haberi yok.

Halkın suçu ne?

Başka şeylere baksınlar. Sigortamız yok, sigortamızı yaptırmanın eylemini yapsınlar” şeklinde konuştu.

İSTANBUL (İHA)

📆 14 Ocak 2011 Cuma 11:19   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR