MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Göztepe, Manşet, Toplum » Yüz Binler Bağdat Caddesinde Cumhuriyete Bağlılık İçin Yürüdü

Yüz Binler Bağdat Caddesinde Cumhuriyete Bağlılık İçin YürüdüCumhuriyetimizin Kuruluşu’nun 86 ncı yılı kutlamalarında en büyük coşku, yine Kadıköy Bağdat Caddesi’ndeki yüz binlerin katıldığı Cumhuriyet’e Bağlılık Yürüyüşü’nde yaşandı.

Her yıl olduğu gibi bu yılda Bağdat Caddesi’nde buluşan Cumhuriyet Sevdalıları ellerinde Türk Bayrakları ve Atatürk Posterleriyle yürüyüşe geçtiler. Kadıköy Belediyesi’nin süslediği Cumhuriyet Tırı’ndan çalınan şarkılar eşliğinde yürüyen yaşlı-genç-çocuk yüz binlerce kişiye balkonlardan ve pencerelerinden bayrak sallayan alkışlayan Kadıköylüler büyük destek vererek sevgi gösterilerinde bulundu.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ile bazı sanatçıların da katıldığı Cumhuriyet’e bağlılık yürüyüşünde en büyük ilgiyi Kadıköy Belediyesi’nin bayraklarla süslediği Cumhuriyet Tırı gördü.

Cumhuriyet Tırının geçtiği güzergâhtaki dükkân ve kafeteryalarda oturan Kadıköylüler, çalınan şarkılara alkışlarla ve salladıkları Türk bayraklarıyla eşlik ettiler.
Yürüyüş sırasında Atatürk’ün Cumhuriyet’in Kuruluşu’nun 10.yılında yaptığı konuşmasının kendi sesinden dinletildiği bazı bölümleri ise katılımcılar tarafından coşkuyla alkışlandı.

Yürüyüş sırasında sık sık “Türkiye Laiktir Laik Kalacak, Yaşasın Cumhuriyet” gibi sloganlar atan katılımcılar Göztepe Özgürlük Parkı önünde Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Atatürk, silah arkadaşları ve şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşını hep bir ağızdan okudular.

kadikoy2

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk Cumhuriyet Tırı’na çıkarak, yürüyüşe katılanlara teşekkür etti. Başkan Öztürk, Atatürk’ün yıllar önce İstanbul Boğazı’na demirleyen gemileri gördüğünde söylediği “geldikleri gibi giderler” sözünü hatırlatarak “Cumhuriyeti yıkmak, ülkeyi parçalamak isteyenlere ve bunlara fırsat verenlere tek sözümüz var. Size izin vermeyeceğiz. Bizim tek Cumhuriyetimiz var. O da Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu demokratik laik Türkiye Cumhuriyetidir. Bunu sonsuza kadar koruyacağız” dedi.

Sağanak yağmura rağmen yürüyüşün sonuna kadar ayrılmayan katılımcılar yürüyüş sonunda Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün her yıl geleneksel olarak yaptırdığı Cumhuriyet’e Bağlılık Andını tekrarladılar. Yürüyüş Göztepe Parkı’ndan yapılan muhteşem bir havai fişek gösterisi ile sona erdi.

CUMHURİYET ANDI

EY BÜYÜK ATATÜRK,
CUMHURİYETİMİZİN 83.YILINDA
BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ
PARÇALAMAK İSTEYEN
İÇ VE DIŞ GÜÇLERE KARŞI,
SENİN YOLUNDA YÜRÜYEREK,
SENİN İLKE VE DEVRİMLERİNLE
KARŞI KOYACAĞIMIZA,
KURDUĞUN CUMHURİYETİ,
KURTARDIĞIN VATANIMIZI,
ÖĞRETTİĞİN TÜM ÇAĞDAŞ DEĞERLERİ
SONSUZA DEK KORUYACAĞIMIZA,
SENİN ÇİZDİĞİN
UYGARLIK VE İNSANLIK YOLUNDAN
ÖDÜN VERMEDEN YÜRÜYECEĞİMİZE,
LAİK VE DEMOKRATİK CUMHURİYETİMİZİ
SONSUZA DEK KORUYUP YAŞATACAĞIMIZA
BU ULUSUN BİREYLERİ OLARAK
AND İÇERİZ.

Galeri
📆 30 Ekim 2009 Cuma 12:03   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR