MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Caddebostan, Flaş, Kültür-Sanat » Kültürün temeli Türk Halk Müziği

Kültürün temeli Türk Halk MüziğiHalk Müziğinin usta yorumcusu TRT İstanbul Radyosu Ses sanatçısı Erol Köker, 20 Aralık 2010 ‘da  Caddebostan Kültür Merkezinde düzenlenen, Anılar ve Müzik programının  konuğu oldu.

Kadıköy Belediyesi Gönüllü Eğitim ve Araştırma Merkezi ev sahipliğinde, Yapım ve Yönetimi Nesibe Müsevitoğlu’na ait belgeselin 48.sinde Halk Müziğimizin dünü bugünü ve kültürümüze katkısı konuşuldu. Sanatçı Erol Köker ve İTÜ Konservatuarı Halk Müziği Bölümü öğrencileri gecede Türk Halk Müziğinin sevilen eserlerden oluşan bir konser verdiler.

Köker konuşmasında   -“Gördüğünüz gibi gençlerimiz müziğimize büyük ilgi göstermekteler, ancak medyadan aynı ilgiyi göremiyoruz. Dünyanın birçok ülkesinde de verdiğimiz konserlerde, yabancılar müziğimize yoğun ilgi gösteriyorlar. Çünkü Türk Halk Müziği temaları,  genellikle toplumsal ve aşk üzerine olduğu için kültürümüzün bir yansımasıdır. Hep halkın içinden kişiler oluşturmuş, nesilden nesile gelmiş, derlenerek müziğimize kaynak oluşturmuştur. Pop müziğinde dahi, halk müziği ezgilerini görmek mümkündür.”dedi.

Sanatçının sanata başlama yılları, sanat hayatı ve unutamadığı anılara da yer verilen programa katılan Türk Halk Müziğinin önemli isimlerinden Mustafa Hisarlı da sazı ile Köker’in küçük kızının söylediği türküye eşlik etti.

Sesinin Operaya uygun olduğunun söylenmesi üzerine, Erol Köker “- Opera alanında bir sanatçı da olabilirdim, ancak her ikisi bir arada olmadı, seçtiğim daldan memnunum, ama yüreğimin bir köşesinde opera sanatçısı olsaydım dediğim de olmuştur.”dedi

Her zamanki gibi İzleyicinin büyük ilgi gösterdiği programın sonunda,  Nesibe Müsevitoğlu  Erol Köker’e Belediye Başkanı Av. Selami Öztürk adına bir teşekkür plaketi sundu.

Halen TRT Gençlik Korosunun da şefliğini yapan Köker, yurt dışında çok sayıda konser organizasyonlarına katılmış, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde de uzun yıllar koro şefliği yapmıştır. Birçok sanatçının albümüne sesiyle olduğu kadar, bilgisi ile katkıda da bulunmuş, Kahramanlık Türküleri isimli solo albüm çıkarmıştır. Erol Köker son yıllarda yaptığı araştırmaları doğum yeri olan Malatya Arguvan üzerine yoğunlaştırmış, civardaki Alevi-Bektaşi köylerinde birçok derleme yapmıştır.

📆 27 Aralık 2010 Pazartesi 12:33   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR