MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Akademik saltanat bitmelidir
Akademik saltanat bitmelidir


Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, üniversitelerde akademik kadrolar için tercih edilen isimlerin daha çok rektör, dekan, yüksekokul müdürleri ve üniversite hocalarının birinci derece akrabaları ile onların referanslarından oluştuğuna dair yoğun şikâyetler aldıklarını söyledi.

Üniversitelerde akademik kadrolar başta olmak üzere yapılan görevlendirmelerde de akrabalık, hısımlık dereceleri yanı sıra ideolojik yakınlık, hemşerilik gibi ilişkilerin kadrolaşmalarda öteden beri etkin olduğunu söyleyen Gürkan Avcı, Taşradaki kimi üniversitelerimizden metropollerdeki birtakım yüksek okullarımıza kadar, araştırma görevlisinden, dekana kadar çok sayıda kadroya yapılan atamalarda akrabalık ilişkileri hala etkinliğini sürdürmektedir. Akraba-i talukat üniversitesi yahut saltanat görüntüsü veren kadrolaşmaların son bulmasını, akademik kadrolara yapılan atama ve görevlendirmelerin nesnel ve objektif kriterlere göre yapılmasını istiyoruz, dedi.

Kendilerine ulaşan bilgilere göre birçok akademik kadroların üniversitelerdeki mevcut yöneticilerin eş ya da çocukları olduğu yahut çaprazlama usulü birbirlerinin eş ve çocuklarını aldıkları iddialarının en son Akdeniz Üniversitesinde ortaya çıktığını ve benzer iddiaların YÖK tarafından incelenmesi gerektiğini söyleyen Avcı, Üniversitelerimizde yaşanan bu kayırmacı, adaletsizlikçi ve torpilci anlayış ülkemizdeki beyin göçünü de tetikliyor. Rektör ve dekan atamalarında YÖK Genel Kurulunun üniversitelerin demokratik tercihi dışında atama yapması torpil mekanizmasını adeta besliyor. Atamalar, üniversitelerin kendi eğilimleri dikkate alınarak yapılsa, hem atanan yöneticinin meşruiyetini güçlendirecek hem de kurum içi demokrasi ve nesnellik geleneklerini pekiştirecektir, dedi.

Üniversitelerde demokrasi, eşitlik ve nesnellik ilkelerinin zayıf olmasının nedenlerinden birisinin de üniversite yönetimlerinde kadınların yeterince yer alamamasıyla ilişkili olduğunu söyleyen Gürkan Avcı, Türkiye’de rektör ve dekanların yüzde 10’u dahi kadınlardan oluşmuyor. Üniversitelerin cinsiyet kompozisyonunun, demokratiklikle ve nitelikli olmakla ilişkili olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle YÖK’ün, üniversitelerimizin cinsiyet eşitliği stratejisi hazırlaması gerekmektedir. Dünyada hiçbir saygın üniversitede bizdeki saltanat usulü eş ve çocuklardan oluşan bir akademik kadro fotoğrafı yoktur. Bizdeki gibi rektör ve dekan seçim mekanizması da yoktur. Bize ulaşan bilgilere sahip olduğundan ve büyük rahatsızlık duyduğundan şüphe etmeksizin başta Sayın Başbakan olmak üzere, Milli Eğitim Bakanı ve YÖK Başkanını üniversitelerimizi aile çiftliğine çeviren, yozlaştıran ve kilitleyen bu iddiaların üzerine gitmeye davet ediyorum. Türkiye, üniversite yönetimi için “mütevelli heyet” benzeri modelleri tartışmaya başlamalıdır. Seçim, karma komitelerce yapıldığı zaman hem özerklik hem kalite kontrolü birlikte mümkün olabilecektir. “Demokratik üniversite, özerk, özgür üniversite” gibi terimler üniversitede öğretim ve araştırma konularında verimliliğin nasıl artacağıyla da oldukça ilgilidir, dedi.

📆 14 Aralık 2010 Salı 11:54   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR