MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş » Hayvanseverlerin ‘sirk’ protestosunda gerginlik

Hayvanseverlerin ‘sirk’ protestosunda gerginlikHayvan Özgürlüğü İnisiyatifi üyesi bir grup, hayvanlara işkence yapıldığı iddiasıyla Maçka Küçük Çiftlik Parkı’nda bulunan Medrano Sirki önünde eylem yaptı. Sirk girişinde gerçekleştirilen protesto gösterisinde hayvanseverler ile sirk çalışanları arasında gerginlik yaşandı.

 

Sivil polislerin araya girmesiyle gerginlik arbedeye dönüşmeden engellendi. Hayvanseverler, ellerindeki çeşitli müzik aletleriyle sirk yönetimini protesto etti.
Kendilerine ‘Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi’ adını veren bir grup, Maçka Küçük Çiftlik Parkı’nda bulunan Medrano Sirki önünde toplandı. ‘Sirkler eğlence değil işkencedir.

İnsana, hayvana, gezegene özgürlük’ yazılı pankart açan grup, sirkin girişine kırmızı boya döktü. ‘Sirklere gitme işkenceyi engelle’ , ‘Katil Medrano yeryüzünden defol’ , ‘Sirklere hayır’ , ‘Sirkleri kapatın hayvanları bırakın’ şeklinde sloganlar atan grup, sirk önünde basın açıklaması yapmak isteyince sirk çalışanları arasında gerginlik çıktı.

Gerginlik sivil polislerin araya girmesiyle arbedeye dönüşmeden engellenirken, grup yanlarında getirdikleri müzik aletlerini çalarak bir süre eylem yaptı. Grubun, sirke girmek isteyen vatandaşların yanlarına gitmek istemesiyle tansiyon bir kez daha yükseldi.
Göstericiler yaptıkları basın açıklamasında, hayvanlara yönelik zulüm ve işkenceyi eğlence olarak sunmakla suçladıkları sirki protesto için toplandıklarını söyledi. Açıklamada şöyle denildi: “Sirkler, hayvanlara yapılan zulüm, zorlama, tutsaklık ve işkence merkezlidir. Bu ticarethaneler, eğlenceyi değil, zulmü ve işkenceyi pazarlar. Çivili sopa, kırbaç, elektro şok çubuğu, kanca gibi işkence aletleri kullanılarak bir eğitim sürecine zorlanan, ardından işe yaramayacak hale gelene kadar kullanıp atılan, öldürülen, açlıkla ve kırbaçla terbiye edilen hayvanlar, parlak albenili, ışıltılı gözüken kıyafetler ve süslerle donatılıp eğlence sektörünün kölesi haline getiriliyor.”
Basın açıklaması devam ederken yerdeki kırmızı boyaları su dökerek temizleyen sirk görevlileri, süpürge ile boyaları göstericilere atınca yeniden gerginlik yaşandı. Grup, açıklamalarını tamamladıktan sonra eylemlerine son verdi.

Cihan Haber Ajansı

Galeri
📆 11 Aralık 2010 Cumartesi 16:11   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Hayvanseverlerin ‘sirk’ protestosunda gerginlik” için bir cevap

  1. ismail dedi ki:

    Kasaplarda küçücük kuzuların acımadan katledilmesine ne demeli? Bence inekten hiç aşağı kalmayan milyonlarca sineğin zehirlenerek hiç acımadan katledilmesi? Sirklerde işkence yapılıyor mu bilmiyorum ama kasaplarda her gün binlercesi kesiliyor, restorantlarda haşlanıyor, kızartılıyor. Bir canlıyı öldürmek mi daha vahşice, yoksa sirklerde aynı yaşamı paylaşan sirk sanatçılarıyla birlikte gösteri yapmaları mı? Yanlış yerde eylem yapmışlar, bence mezbahanelerde ve milyonlarca mucizevi yaratık sinekleri öldüren belediyelerin önünde eylem yapmaları lazım, eğer gerçekten hayvanları seviyorlarsa.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR