MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Politika, Toplum » Fasl-ı Siyasetin konuğu Prof.Dr. Kezban Hatemi oldu
Fasl-ı Siyasetin konuğu Prof.Dr. Kezban Hatemi oldu


Ak Parti Kadıköy ilçe başkanlığının düzenlediği , açılış konuşmasını Nimet Kirişçi’nin yaptığı  Kadıköy’ün markası olan Fasl-ı Siyaset programının 70. ay konuğu Av. Kezban Hatemi idi.

Konuşmasına teşkilatı selamlayarak başlayan Hatemi “ Sizlere anayasa değişiklik maddelerini anlatmaya kalsam canınız sıkılır.Zaten referandum sürecinde bunları öğrendiniz.ben bu akşam niçin anayasa değişikliğine ihtiyaç var? Nasıl bir anayasa değişikliği gerekli onu anlatmaya çalışacağım. Hukukun amacı insan onurunu eşit şekilde sağlamaktır.

Hukuk; insan topluluklarının ihtiyaçlarına cevap veren normlardır. Hukuk felsefesi ise, ahlak felsefesinden ayrılamaz. Yalıtılamaz… Almanya 1.ve 2. Dünya savaşlarından sonra hukuk devletine geldi. Türkiye de hukuk devleti kavramı 1961 anayasası ile anayasamıza girmiştir.12 eylül 1980 den sonra da 1961 anayasası kaldırıldı.1982 Anayasası ideale yakın bazı düzenlemeler getirse bile Türkün milli menfaatlerini koruma diye adını koymadığı bir makama bir yetki verdi.

Bu makam Asker mi, Polis mi? yoksa başka bir makam mı? Belli değildi.”

Diyen Prof.Dr Av Kezban Hatemi  devam eden konuşmasında “ Türkiye Cumhuriyeti Eşitlilik, hakkaniyet ilkeli, demokratik ve sosyal hukuk devletidir. Laiklik ilkesinin anayasa da yer almasını isteyen güçler, laikliğin gerçek anlamını bilmelidirler. Her insanın hukuk devleti içinde yaşama hakkı vardır.

Ana dilde konuşma, seçme ve seçilme hakkı her insana verilmelidir. Ben, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın azınlıklar dediğimiz Rum, Ermeni ve Yahudi vatandaşlardan 10-15 milletvekilini meclise sokmasından yanayım. Sayın Erdoğan Avrupa birliği sürecinde bu milletvekillerini müzakerelere gönderse sonuç ülkemiz için çok daha iyi olur diye düşünüyorum. “ dedi.

Soru ve cevap faslından sonra İlçe Başkan Yardımcımız Nimet Kirişçi kendisine gecenin anısını yaşatmak üzere bir plaket sundu.

Haber: Yavuz YILDIRIM

Fotoğraflar: Gülsüm KARSLI

📆 06 Aralık 2010 Pazartesi 14:32   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR