MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Toplum » “Anılar Ve Müzik” sanatçılar ve izleyicileri buluşturuyor
“Anılar Ve Müzik” sanatçılar ve izleyicileri buluşturuyor


Kadıköy Belediyesi Müzik Gönüllüleri ev sahipliğinde, “ANILAR VE MÜZİK” Belgesel  Konserinin 47.sinde Edebiyatçı,   Şair,  Bestekar Tekin Gönenç ve Klasik Kemençe Sanatçısı, Koro Şefi Sertaç Tezeren konuk oldular.
Yapım ve yönetimini Nesibe Müsevitoğlu’nun yaptığı programda, Türk Sanat Müziğinin güzel  sesi  Nazire Savran Türk müziğinin sevilen eserlerinden oluşan bir konser verdi.
Şiirleri ve kısa hikayeleri ile ders kitaplarına giren, üniversite sınavlarında soru olarak da  sorulan,   ikinci yeninin imgeci şiirlerini yalın bir biçimde işlemesi ile tanınan Tekin Gönenç  programda şiirlerinden ve hikayelerinden örnekle sundu.
Toplumun dil gelişimine şiirin önemli katkısı olduğunu ifade eden Gönenç, internette kurulan sosyal paylaşım sitelerinde gençlerin duygularını ifade ettikleri şiirlerini yayınladıklarını, içlerinde çok güzel olanları olduğu gibi, birçoğunun şiir yazım kurallarına uygun olmadığın söyledi.
Şiirlerinden bazıları da bestelenmiş olan yazar, “Unutamıyorum” isimli şiirini besteleyen Avni Anıl ile olan bir anısından ve  yurt dışında yaptığı Edebiyat çalışmalarından da bahsetti..
Programın ikinci bölümünde konuk olan, halen Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nda klasik kemençe sanatçısı olarak görev yapan  Sertaç Tezeren  de  yurt içi ve yurt dışında katıldığı konserlerde yaşadığı anılardan bahsederken, Avni Anıl ve Yıldırım Gürses hayranlığına da değindi.
Yazdığı tek kitap olan Besteci, Kanuni  Cüneyt Kosal’ın hayatı ve serlerinin yer aldığı kitabı yazma nedenini –“Öldükten sonra böyle kitaplar çok yazılıyor, bence kişi yaşarken bu kitapların yazılması daha doğru.” Şeklinde açıkladı.
Yeni kurulan  “İSTANBUL ENSAMBLE” Müzik Grubundan bahseden Tezeren,  önümüzdeki  günlerde  Anadolu  Yakasında verecekleri konserler ile izleyiciler ile buluşmak istediklerini  ifade etti.
Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi Yönetim Kurulu  Üyesi Nesibe Müsevitoğlu konuk sanatçılara Kadıköy Belediye Başkanı Av.Selami Öztürk adına teşekkür plaketlerini sundu.
Gece, sözleri Tekin Gönenç’e ait  “unutamıyorum” isimli eseri n Nazire Savran tarafından yorumu ile sona erdi.

📆 06 Aralık 2010 Pazartesi 10:04   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR