MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş » Bilişim Çağında Bilişim Öğretmenleri İsyan Etti
Bilişim Çağında Bilişim Öğretmenleri İsyan Etti


Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin isyanına Eğitim Bir Sen kulak verdi ve Pendik Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde BT Öğretmenleri ile “BT Buluşması” yaptı. 24 Kasım Öğretmenler Gününde seslerinin duyulmasını bekleyen farklı sendikalardan 70 civarında BT öğretmeni sorunları masaya yatırdı ve çözüm önerileri geliştirdi.

Eğitim Bir Sen Pendik Temsilciliği tarafından BT öğretmenleri sendikalı ve sendikasız ayırımı yapılmaksızın  “BT Buluşması” adı adlında bir araya getirildi. İlçe Temsilcisi Cemal Kapan ve Eğitim Bir Sen Üyesi BT Öğretmeni Reha Bıyık’ın organize ettiği toplantıya Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı Ali Yalçın katılarak bir konuşma yaptı.

Şube Başkanı Ali Yalçın; “Bu gün buraya çözümden uzak, duyguların köpürtüldüğü, klasik sendikal refleks için toplanmadık. Ortada bir sorun var bu herkesin kabulü ve herkesin de isyanı… Biz çözüme odaklı sendikal yaklaşımın temsilcileri olarak makul ve mantıklıyı ortaya çıkarmak için buradayız. Bu gün burada oluşturacağımız kelebek etkisi yapacak öneriler, endişe veren belirsizliğin dağılmasını sağlayacaktır. Buna inanıyorum. 24 Kasım Öğretmenler Günü; bilişim çağında bilişim öğretmenlerinin isyanına vesile olmamalıydı. Bu çarpıklığın giderilmesi için Bakanlıkta çözüm masasında olanların çözüme odaklı sesi duymasını bekliyoruz” dedi.

Eğitim Bir Sen Pendik Temsilciliği tarafından organize edilen BT Buluşmasında dile getirilen sorunlar ve işte BT Öğretmenlerinin çözüm önerisi teklifleri:

 

1-Bakanlığın bu yıl uygulamaya koyduğu ders çizelgesi ile 2. kademede 1 saat olan ders; 4-5’lerde seçmeli iken tamamen kaldırılmıştır. Yeni ders çizelgesi ile Medya Okur  Yazarlığı dersi 6-7-8 sınıflardan birinde mutlaka seçilmek zorunda bu da 6-7-8. sınıflarda 1 saat seçmeli ders olduğundan birinde seçilemiyor. Örneğin genelde okullar 8. sınıflarda medya okuryazarlığı dersini seçiyor. Bu da demek oluyor ki sadece 7-8 lerde seçmeli Bilişim Teknolojileri Dersi seçilebiliyor. 4-5 lerde ise geçen sene seçmeli olarak 2 saat seçilebilirken yeni ders çizelgeleriyle birlikte artık seçilemiyor. Maalesef bu uygulama ile birçok BT Öğretmeni Norm fazlası durumuna düşmüş, çözüm olarak sunulan formatörlük mecburi istikamet olarak adeta dayatılmıştır. Sene ortasında, kurulu düzenlerini bırakıp il içinde mevcut boş kadrolardan tercih yapmaları istenmiştir.

Çözüm önerisi,

Örneğin bir okulda 6 saat Bilişim Teknolojileri Dersi varsa ve öncelikle norm kadroyu alabilmesi için +12 saat daha verilerek (ya da 8 saati varsa +10 saat verilerek)18 saati tamamlaması ve bu ek verilen saatte Formatörlük (teknik destek) yapması, hatta isteyene, bir sınıf Öğretmeni gibi toplam 30 saate kadar ders verilerek, ders planının 30 saat üzerinden yapılması ve böylece kendilerini “Teknik Servis” değil de  Öğretmen gibi hissetmeleri sağlanmalıdır.

2-BT Öğretmenleri, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü(BÖTE) mezunu olup KPSS’ de Bilgisayar Öğretmeni kadrosuna başvurarak atanmışlardır. Yani bu memurların görev tanımlarında “Öğretmen” denilmektedir. Oysaki bazı illerde BT Öğretmenlerinin zorunlu Formatör yapıldığı gözlemlenmektedir. Mesai saatleri 08:00-17:00  olup, yaz tatilleri olmayan Formatörlük bir nevi Müdür Yardımcılığı statüsüne çıkarılmış olsa ve hatta maddi imkanları iyileştirilmiş olsa da Formatörlüğün zorunlu olmaması ve illerdeki farklı Formatörlük uygulamalarının derhal düzeltilmesi gerekmektedir. Sadece illerde değil, okuldan okula farklı uygulamalar gözükmektedir.

 

Çözüm önerisi:

Formatörlük gönüllülük esasına bırakılmalı, görev tanımı doğru yapılmalı ve her ilde aynı standart getirilmelidir. Farklı uygulamalar giderilmelidir.

3-Teknik liselerde görev yapan Bilgisayar Öğretmenleri aynı işi yaptıkları halde Radyasyona maruz kaldıkları için 70 TL ek yıpranma tazminatı alıyorlar. Oysa İlköğretimde görev yapan BT Öğretmenleri için böyle bir uygulama yoktur.

 

Çözüm önerisi:

İlköğretimde görev yapan BT Öğretmenleri için de derhal 70 TL yıpranma tazminatı ödenmelidir.

4-Sözleşmeli Öğretmenlere Formatörlük hakkı tanınmamaktadır. Ders saatlerinin azaltılması ve 1. kademe de seçmeli hale getirilmesi ile hemen hemen hepsi norm fazlası durumuna düşmüş ve sözleşmelerinin feshedilmesi durumu ortaya çıkmıştır.

 

Çözüm önerisi:

Sözleşmeli Öğretmenlerin norm fazlası durumuna düşmemesi için, Sözleşmeli Öğretmenlere de Formatörlük hakkı tanınmalıdır.

5-Bazı illerde ya da okullarda Formatör Öğretmenlerinin yaz tatillerinde zorunlu çalıştırıldığı bilinmektedir.

 

Çözüm önerisi:

Sömestr ya da yaz tatillerinde çalışma isteğe bağlı olmalıdır.

6-Bakanlık Bilişim Teknolojileri için uzun süredir ciddi yatırım yapmaktadır. Ancak geçen sürede bilgisayarlar eskimekte, parça bulunamamakta, garantileri dolmaktadır. Asli görev tanımı “Öğretmen” olan BT Öğretmenleri ellerinde tornavida, eğitimin daha sağlıklı yapılabilmesi için, piyasada bilgisayar parçaları aramaktadır.

 

Çözüm önerisi:

MEB tarfından dışarıdan profesyonel destek hizmeti alınması gerekmektedir.

7-Beden, resim, müzik gibi yetenek isteyen derslerde dahi not zorunluluğu var iken BT dersinde Not zorunluluğu yoktur. Bu da dersin öğrenciler tarafından algılanışını ve derse karşı motivasyonunu azaltmaktadır.

 

Çözüm önerisi:

BT derslerinde de sınav uygulanabilmeli ve not verme uygulaması geri gelmelidir.   8.Bilişim Teknolojileri Dersi (15+1) BT sınıflarında 40-50 kişi ile bir arada işlenmektedir.   Çözüm Önerisi: Bu ders işleme yöntemi öğretmek değil oyalamaktır. BT dersi Teknoloji Tasarım Dersi örneğinde olduğu gibi kalabalık sınıflar ikiye bölünerek uygulanmalı ve öğretmen normları da öneri doğrultusunda yeniden gözden geçirilmelidir. Tek BT öğretmeninin olduğu okullarda gerekirse BT- Teknoloji Tasarım eşlemesi yapılıp sınıf bölünerek dönüşümlü işlenmelidir.

📆 24 Kasım 2010 Çarşamba 09:56   ·   💬 8 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Bilişim Çağında Bilişim Öğretmenleri İsyan Etti” için 8 cevap

 1. ayşenur dedi ki:

  bizim sorunlarımıza yer verdiğiniz için çok sağolun umarım bakanlıkta feryat çığlıklarımızı sizler sayesinde duyar

 2. onur dedi ki:

  eğitim bir sene ve kadıköy gazetesine teşekkür ederiz.

 3. zehra dedi ki:

  Öğretmen olmak istiyoruz. Su an sadece kendi okulunda maaş karşılığını doldurabilmiş bir öğretmenimiz yok. okulumuza gidip derslere girip eve gitmek istiyoruz. Okul okul gezmek istemiyoruz. Veya teknisyen olmak istemiyoruz. Nedir bizim branşımızın suçu?

 4. Mehmet Can dedi ki:

  Öğretmen olmak için fakülte okuduk. Öğretmen olarak göreve başladık fakat şu an tamirci durumundayız.Gireceğimiz branş dersimiz de kalmadı. Binlerce BT sınıfı şu an atıl durumda . Yeni mezun arkadaşlarımız da atanamıyor. Derslerimizin geri verilmesini ve asıl işimiz olan öğretmenliği yapmak istiyoruz.

 5. mert63 dedi ki:

  Öncelikle sorunlarımızı doğru bir şekilde ifade ettiğiniz için teşekkür edrim. Biz Bilişim Teknolojileri öğretmenleri sadece öğretmenlik yapmak istiyoruz, madem formatörlük adı altında teknik servislik yapacaktık neden üniversitede 4 sene okuduk, neden eğitim dersleri aldık, neden kpss ye girdik?

 6. Canan dedi ki:

  Öğretmen olarak atandık öğretmen olarak kalmak istiyoruz.

 7. .ZORUNLU FORMATÖRLÜĞE HAYIR ÖĞRETMEN OLMAK İSTİYORUM dedi ki:

  öğrencileri bilgisayar biliyor sanıyorlar genel olarak 6-7- ve 8 lerin(birinci kademeyi hiç söylemiyorum) oyun ve internetten başka fazla da bildikleri yok..ben dersimde office gösteriyorum interneti doğru kullanma ve araştırma yapma yöntemleri, diğer dersleri için proje yapma yöntemleri..daha birçok konuyuöğreniyorlar..ama bakanlık bizim dersimize yeterli önemi vermiyor bizi tamirci gibi kullanııyorlar formatör yapıp okuldaki tüm bilg tamirleriyle uğraştırıyorlar.. zorunlu formatör yapıp 8-17 ye kadar okulda tutuyorlar bizi..ZORUNLU FORMATÖRLÜĞE HAYIR ÖĞRETMEN OLMAK İSTİYORUM BEN DERS ANLATMAK İSTİYORUMM!!!!!

 8. fatma dedi ki:

  burda yazılanların hepsine katılıyorum bazen meslekten soguyorum bu yuzden her brans ıcın kullandıkları bılgısayarı cocukları bırakın ıdare bıle kullanmayı bılmıyor cocuklardan cok onların ders alması gerek bıde ukala davranışlara gırıp sınavımız yok dıye dersı bolup öğrencılerle zamanımızdan calarak aptal saptal angarya ışlere zorlamaları da çabası….yuksek puanla univı kazan ve mezun ol ama suan sürüncede yaşa bilmiyorum arkadaşlar bızım sonumuzu ıyı göremıyorum ıyı bir başkaldırı şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR